Solaris na GPL 3?

Firma Sun Microsystems rozważa udostępnienie swojego systemu operacyjnego Solaris (a być może nawet całego Solaris Enterprise System), na zasadach licencji GPL 3. Teraz system objęty jest licencją CDDL, która jest - podobnie, jak GPL - zaaprobowaną przez OSI "otwartą" licencją.

Pomimo że OSI (Open Source Initiative) zaaprobowało licencję CDDL (Community Development and Distribution License), to jednak jest ona w pewnych punktach niezgodna z ogólnie przyjętą GPL. Jak twierdzi Jonathan Schwartz, podwójne licencjonowanie może przynieść sporo korzyści - m.in. wymianę funkcjonalności pomiędzy systemami Linux i Solaris. Nie będzie wtedy potrzeby dublowania podobnych technologii w obu systemach.

Problemem może stać się jednak fakt, że, jak zapowiedział Linus Torvalds, Linux nadal będzie licencjonowany na zasadach GPL 2. Może się w końcu okazać, że trzecia wersja tej licencji będzie stwarzała pewne problemy przy przenoszeniu kodu do oprogramowania bazującego na wersji drugiej GPL i w drugą stronę.

Więcej na temat nowej licencji GPL 3 w materiale "GPL3 - jedna licencja dla wszystkich".

Informacja w blogu Jonathana Schwartza