Solidny i wydajny NAS. Recenzja Synology DS415 Play

Możliwość podłączenia czterech dysków, wydajna platforma Intela i dodatkowe funkcje multimedialne sprawiają, że Synology DS415 play idealnie spisuje się w roli serwera plików dla małej firmy lub do zastosowań domowych.

Stalowy szkielet serwera i plastikowe boki są starannie zamontowane, a obudowa jest bardzo sztywna i mocna. Wnęki na nośniki umieszczone są z przodu obudowy i wyposażone w zatrzaskowy system montażu. Umożliwiają szybkie zamontowanie dysków 3,5-calowych i mniejszych, 2,5-calowych. Z przodu obudowy znajdują się diody LED, sygnalizujące pracę serwera i każdego z dysków. Ponadto jest też gniazdo USB do podłączania zewnętrznych nośników. Z tyłu obudowy umieszczono dodatkowe gniazda USB (2x USB 2.0 i 2x USB 3.0) oraz pojedyncze gniazdo LAN (gigabitowa karta sieciowa).

Solidny i wydajny NAS. Recenzja Synology DS415 Play

Za chłodzenie podzespołów zamkniętych w obudowie odpowiedzialny jest tandem wentylatorów, które dynamicznie dostosowują swoją prędkość obrotową. Taki system pracy pozwala uzyskać optymalny stosunek głośności do wydajności schładzania. Jest też bezpieczny, bo w razie awarii jednego z wentylatorów drugi umożliwia skuteczne schładzanie wnętrza serwera.

Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor Atom pracujący z częstotliwością 1,6 GHz. Wspiera go 1 GB pamięci DDR3, a dyski podłączone są do szybkiej magistrali SATA III. Do testów założyliśmy macierz RAID 10 z czterech dysków WD Red. W tej konfiguracji Synology pracował ze średnią prędkością 118 MB/s (odczyt) i 102 MB/s (zapis).

Solidny i wydajny NAS. Recenzja Synology DS415 Play

Synology DS415 Play - parametry techniczne

Oprogramowywanie serwera, DiskStationManager 5.0, umożliwia szybkie dostosowanie pracy urządzenia do aktualnych potrzeb i monitorowanie jego parametrów pracy. Zestaw standardowych zainstalowanych aplikacji (serwer Web, plików sieci BitTorrent, iTunes) można powiększyć o kolejne, pobierane bezpośrednio ze strony producenta. W sumie jest ich ponad 50, a podzielone są na kilka kategorii (kopia bezpieczeństwa, multimedia, biznes, bezpieczeństwo, narzędzia). DiskStationManager jest w pełni spolszczony i automatycznie informuje użytkownika o dostępnych aktualizacjach, które dla bezpieczeństwa przechowywanych danych należy wykonywać na bieżąco.

Solidny i wydajny NAS. Recenzja Synology DS415 Play

Synology DS415 Play - ocena redakcji