Solidny niemiecki optymizm

Mierzony przez instytut Ifo poziom zaufania niemieckich przedsiębiorców do perspektyw rodzimej gospodarki jest najwyższy od 14 lat.

Przygotowywane przez instytut Ifo notowania poziomu zaufania przedsiębiorców do przyszłości niemieckiej gospodarki wzrosły w lutym po raz trzeci z rzędu.

W bm. oparte na opiniach przedstawicieli 7000 firm notowanie wskaźnika Ifo wzrosło do 103,3 punktu ze 101,8 punktów w styczniu br. Wzrost okazał się wyższy niż oczekiwania analityków w tym względzie. Obecne notowanie wskaźnika Ifo jest najwyższe od października 1991 roku.

Równolegle zrealizowany przez GfK sondaż nastrojów wśród niemieckich gospodarstw domowych także wykazuje istnienie pokaźnych zasobów optymizmu odnośnie przyszłości gospodarki i finansów osobistych.

Dobrych nastrojów nie popsuły zatem jak widać ostatnie wiadomości z Niemieckiego Urzędu Statystycznego. Według statystyk, ostatni kwartał ub. roku przyniósł wyhamowanie wzrostu gospodarczego, w styczniu br. liczba osób bezrobotnych przekroczyła 5 milionów i spadła sprzedaż detaliczna.