Songbird - open source'owe iTunes

Na początku 2006 r. należy spodziewać się pierwszej wersji "technical preview" oprogramowania o nazwie Songbird, odtwarzacza muzycznego kompatybilnego z wszystkimi najpopularniejszymi formatami zapisu muzyki oraz z internetowymi sklepami płatnie udostępniającymi pliki muzyczne.

Rob Lord, założyciel firmy Pioneers of the Inevitable, która ma rozwijać Songbirda, tłumaczy, iż celem działania spółki ma być zniesienie barier uniemożliwiających odtwarzanie materiałów rozpowszechnianych przez różnych dystrybutorów (Windows Media Player nie odtwarza plików w stworzonym przez Apple'a formacie AAC, a na iPodach nie można odtworzyć multimediów w formatach WMA/WMV). Przypomnijmy, że Lord był jednym z pierwszych pracowników firmy Nullsoft, producenta popularnego odtwarzacza plików multimedialnych Winamp.

Wersja Public Preview 0.1 Songbirda, o nazwie kodowej Hilda, była pierwotnie zapowiadana na połowę grudnia. Jak twierdzi Lord, Songbird jest efektem pracy programistów zaangażowanych m.in. w odtwarzaczy Winamp 5 i Yahoo! Music Engine. Jest on oparty na platformie XULRunner, wykorzystywanej również do tworzenia aplikacji Fundacji Mozilla (Firefoksa i Thunderbirda). Songbird ma być kompatybilny z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi z rodzin Linux, Mac OS i Windows.

XML User Interface Language (XUL), wykorzystany do budowy aplikacji, umożliwiać ma nie tylko dostosowywanie wyglądu interfejsu programu do indywidualnych potrzeb użytkownika, ale także tworzenie własnych wtyczek i wyposażanie Songbirda w nowe funkcjonalności. W zapowiadanym na początek przyszłego roku wydaniu "technical preview" zabraknie jednak tych funkcji - Lord tłumaczy, iż wydanie to ma ukazać możliwości budowy muzycznego odtwarzacza opartego o silnik Mozilli.

Więcej informacji: Songbird

Aktualizacja: 13 lutego 2006 15:50

Wersję 0.1 odtwarzacza Songbird można już pobierać z naszego serwisu FTP.