Songsmith 1.0

Śpiewasz czasami podczas golenia, pod prysznicem czy w samochodzie? Albo marzysz, aby nagrać piosenkę? Wszak wymaga to, poza pomysłem i umiejętnością śpiewania, podkładu muzycznego. Pomocną dłoń wyciągnął tutaj Microsoft, z programem Songsmith.


Śpiewasz czasami podczas golenia, pod prysznicem czy w samochodzie? Albo marzysz, aby nagrać piosenkę? Wszak wymaga to, poza pomysłem i umiejętnością śpiewania, podkładu muzycznego. Pomocną dłoń wyciągnął tutaj Microsoft, z programem Songsmith.

Songsmith 1.0

Informacje:http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/projects/songsmith Cena: 29 euro

Songsmith to nowatorska aplikacja - prosto z działu badawczego Microsoft Research - pozwalająca, niemającym predyspozycji lub możliwości, a mającym chęci użytkownikom, tworzyć piosenki przy użyciu komputera. I to bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy z zakresu tworzenia muzyki.

Songsmith został ochrzczony żartobliwym mianem "odwróconego Karaoke", gdyż punktem wyjścia jest śpiew, a muzyka jest do niego dostosowywana.

Aplikacja - wcześniej znana pod roboczą nazwą MySong - była opracowywana "po godzinach" przez programistów działu badawczego Redmond, aż z czasem przerodziła się w dojrzały projekt. Co ciekawe, Microsoft rozwijał aplikację we współpracy ze znanymi producentami sprzętu muzycznego. Ostateczna wersja została zaprezentowana na targach CES 2009 - Songsmith to już całkowicie ukończone narzędzie. Program współpracuje z systemami Windows Vista i XP (z SP2) oraz wymaga do działania bibliotek .NET Framework 3.0.

Jak działa Songsmith? Musisz jedynie nacisnąć Record i "wyśpiewać" do mikrofonu piosenkę (lub samą melodię), a narzędzie automatycznie ułoży do niej odpowiednią ścieżkę dźwiękową - analizując uprzednio barwę twojego głosu - do momentu, aż klikniesz Stop. Zarejestrowane nagrania możesz oczywiście od razu odtworzyć.

Program dostępny jest w wersji testowej, pozwalającej jednak na rejestrację tylko 6 godzin materiału (liczona jest właściwa obróbka materiału). Zważywszy jednak, że nagranie nie powinno zająć zbyt dużo czasu, nawet z ustawianiem parametrów, owe 6 godzin powinno wystarczyć do nagrania nawet kilkunastu utworów.

Aplikacja ma przyjemny interfejs użytkownika, w którym bez problemu się odnajdzie nawet mało doświadczony użytkownik komputera. Funkcje są rozmieszczone przejrzyście, a kreator nowego utworu prowadzi użytkownika krok po kroku, podczas dostosowywania parametrów utworu.

Stwórz piosenkę!

Songsmith 1.0

Songsmith 1.0

Po uruchomieniu Songsmith musisz na wstępie skonfigurować styl muzyczny utworu, który będziesz nagrywał. Do wyboru masz trzydzieści różnych stylów, od country i jazzu, na rocku i hip-hopie skończywszy. Jeśli okaże się, iż potrzebujesz dodatkowych, możesz je zakupić pod adresem: pgmusic.com. Narzędzie pozwala także ustawić odpowiednie tempo (tutaj jednak wymagana jest podstawowa znajomość muzyki od strony technicznej). Dla mniej doświadczonych użytkowników programiści przygotowali możliwość doboru odpowiedniego akordu - w postaci predefiniowanych stylów (jazz, rock itd.).

Na końcu pozostaje jedynie wybranie instrumentów (czyli twojego "zespołu muzycznego") i możesz rozpocząć nagrywanie. Warto dodać, że wszystkie instrumenty oferowane przez program mają wiele różnych brzmień (osiągnięto to dzięki współpracy z producentami sprzętu muzycznego, firmami Garritan i Plogue). Podobnie jak ze stylami, dodatkowe, wirtualne instrumenty także możesz dokupić.

Po dokonaniu nagrania możesz się podzielić wynikami własnej twórczości z przyjaciółmi. Program zapisuje utwory w postaci WMA i MIDI, które możesz następnie przesłać znajomemu lub opublikować w dedykowanym serwisie muzycznym. Inni użytkownicy mogą dodać coś od siebie. Ciekawostką jest też to, że Songsmith pozwala rejestrować filmy, a więc możliwe jest utworzenie wideoklipu.

Muzyk nie znajdzie tu za wiele

Pomimo że gigant z Redmond twierdzi, iż nawet profesjonalni muzycy mogą znaleźć tutaj coś dla siebie, naszym zdaniem nie ma to zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Songsmith pozwala opracowywać "na brudno" nowe pomysły, eksportować utwory do MIDI czy tworzyć akordy, jakich korzystając z normalnego instrumentu muzycznego nie wygenerujesz, to jednak aplikacji daleko do profesjonalnych narzędzi typu ProTools czy SoundForge.

Program stanowi ciekawostkę w ofercie Redmond. Pokazuje Microsoft ze strony innej, niż znaliśmy go dotychczas, że nie tylko Apple (z aplikacją Music Synthesizer), wśród gigantów branży IT, może pochwalić się oprogramowaniem muzycznym. Ale warto też przypomnieć, że firma jeszcze w latach 90. tworzyła - zaniechane później - oprogramowanie do automatycznego generowania muzyki na podstawie podanych parametrów, tak więc temat nie jest Microsoftowi zupełnie obcy.

Songsmith, dostępny jedynie w anglojęzycznej wersji, można już zakupić w sklepie online Microsoftu. Cenę dla klientów europejskich ustalono na 29 euro (około 115 zł według bieżącego kursu walut). Kwota stosunkowo wysoka, jak za aplikację o "tylko" takich możliwościach - program powinien być raczej bezpłatny. Podsumowując, Songsmith z pewnością polecić można wszystkim, którzy chcą rozpocząć swoją pierwszą przygodę ze śpiewem, ale chyba jednak nikomu więcej.

Plusy:

  • przyjazny interfejs użytkownika
  • możliwość doboru stylów i instrumentów
  • możliwość rozbudowywania funkcjonalności narzędzia

Minusy:

  • brak polskiej wersji językowej
  • program jest komercyjny

Ocena: 6/10

Podsumowanie: Songsmith jest ciekawym projektem, ale zdecydowanie powinien być udostępniony za darmo.