Sonoma: startuje nowa generacja Centrino

Przedstawiciele Intela oficjalnie zaprezentowali nową wersję platformy Centrino dla komputerów przenośnych. Znana pod nazwą kodową Sonoma, ma zapewnić zarówno korporacyjnym, jak i domowym użytkownikom wydajniejszą pracę.

Sonoma: odświeżona platforma Centrino

Sonoma: odświeżona platforma Centrino

Platforma Centrino, która po raz pierwszy została zaprezentowana w marcu 2003 roku. Znajduje swoje zastosowanie w przenośnych komputerach i składa się z trzech elementów: procesora, chipsetu oraz modułu łączności bezprzewodowej. Nowa wersja platformy, posiada usprawnione wersje wszystkich trzech elementów i została oparta na chipsecie o nazwie 915 Express.

Chipset 915 Express (znany również pod nazwą kodową Alviso), obsługuje standard PCI Express, a także pamięci DDR2 (double data rate 2). Pomyślano również o wsparciu dla szybszej magistrali FSB, podnosząc prędkość, z którą dane przepływają z procesora do pamięci z 400 MHz do 533 MHz. Usprawnienia dotyczą też dźwięku - w Sonomie dodano wsparcie dla standardu Dolby Digital oraz 8-kanałowego dźwięku realizowanego z pomocą algorytmów Dolby Pro Logic IIx.

Zmiany poczyniono również w elemencie odpowiadającym za bezprzewodową łączność z siecią. Usprawniono oprogramowanie sieciowe, zarówno po stronie chipsetu, jak i aplikacji klienckiej, co ma pozwolić użytkownikom na łatwiejsze i bezpieczniejsze połączenia z hotspotami Wi-Fi.

Kevin Sellers - szef marketingu w japońskim oddziale Intela (Intel KK)

Kevin Sellers - szef marketingu w japońskim oddziale Intela (Intel KK)

Jak twierdzi Kevin Sellers, szef marketingu w japońskim oddziale Intela (Intel KK): "Sonoma przynosi wiele usprawnień w zakresie bezpieczeństwa. Wśród nich znajduje się obsługa standardu 802.11i, a także WPA2 (Wireless Protected Access 2). Pozwalamy przy tym na bezkolizyjną egzystencję Wi-Fi oraz łączności Bluetooth".

Dla Sonomy przygotowano aż 7 nowych procesorów Pentium M. Najszybszy model pracuje z częstotliwością 2,13 GHz, zaś po drugiej stronie mamy do dyspozycji niskonapięciowy (Ultra Low Voltage) egzemplarz o częstotliwości 1,2 GHz.

Sonoma: nowa wersja platformy Centrino

Sonoma: nowa wersja platformy Centrino

Przy okazji przedstawiciele Intela zaprezentowali wyniki testów benchmarkowych przeprowadzonych na Sonomie. Porównano w nich komputer przenośny z procesorem 1,6 GHz Centrino drugiej generacji, który uzyskuje 5-procentowy wzrost wydajności bez dodatkowego obciążenia dla baterii, w porównaniu z komputerem operującym na platformie Centrino starszego typu. Różnica w wydajności układu graficznego jest o wiele bardziej zauważalna. Według wyników testów, uzyskano 91-procentowy wzrost wydajności z wykorzystaniem Sonomy.

Technologia Centrino uzyskała już szerokie poparcie producentów komputerów przenośnych. Plany największych dostawców tego typu sprzętu (Dell, Hewlett-Packard, Toshiba, IBM, Sony), uwzględniają wsparcie dla Sonomy. Intel przewiduje, że jeszcze w tym roku na rynek zostanie wprowadzonych ponad 150 różnych modeli notebooków opartych na kolejnym wcieleniu Centrino.

Warto przy tej okazji wspomnieć, iż kilka dni temu również firma BenQ zaanonsowała już kilka modeli komputerów z serii Joybook, które będą wykorzystywać nową generację technologii Intela.


Zobacz również