Sony: 1,5 mln USD kary za rootkity

Koncern Sony BMG Music Entertainment zapłaci 1,5 mln USD kary za wykorzystywanie rootkitów do zabezpieczania płyt CD. Tyle będzie kosztowało firmę zawarcie porozumień z dwoma amerykańskimi stanami - Kalifornią i Teksasem - które w trosce o konsumentów pozwały Sony.

Przypomnijmy - kłopoty Sony zaczęły się jesienią 2005 r., kiedy to okazało się, że zastosowany na płytach z muzyką system zabezpieczeń przed nielegalnym kopiowaniem wykorzystuje tzw. rootkity (tzn. programy, które instalują się w systemie i działają bez wiedzy użytkownika, a dodatkowo są w stanie ukryć się przed większością programów zabezpieczających). Pisaliśmy o tym m.in. w tekście "DRM z kompaktów instaluje rootkity".

Po ujawnieniu tych informacji amerykańskie stany zaczęły pozywać Sony, oskarżając koncern o stosowanie programów działających ze szkodą dla konsumentów (takie pozwy skierowały do sądów m.in. stany Massachusetts oraz Nebraska). Pozwy takie kończyły się z reguły zawarciem ugody, w ramach której firma zgadzała się na zrekompensowanie strat klientom (czyli np. umożliwienie wymiany płyty na niezabezpieczoną lub zwrot kosztów zakupu).

Warunki porozumień zawartych z Kalifornią i Teksasem są jednak inne - koncern Sony zgodził się nie tylko na pokrycie strat poniesionych przez klientów, ale także na zapłacenie poszkodowanym do 175 USD odszkodowania z tytułu kosztów naprawy komputera, jeśli okazało się, że działania rootkita negatywnie wpłynęło na urządzenie. Firma zapłaci też 1,5 mln USD kary. Co więcej, przez najbliższe 5 lat wszystkie jej płyty CD z muzyką przed wprowadzeniem do kalifornijskich i teksańskich sklepów będą sprawdzane przez niezależnego audytora, który upewni się, że nie zawierają one żadnych niebezpiecznych dodatków.


Zobacz również