Sony - 200 GB na jednym krążku

Rzecznik koncernu Sony zapowiedział, że w przyszłym miesiącu firma zaprezentuje nową wersję nośnika Blu-Ray. Ośmiowarstwowy krążek, który będzie mógł zmagazynować do 200 GB danych, zostanie oficjalnie zaprezentowany na zaplanowanym na 11 - 15 października International Symposium on Optical Memory 2004.

Przedstawiciel Sony poinformował również, że firma zamierza poszerzyć swoją ofertę o czterowarstwowe nośniki Blu-Ray o pojemności 100 GB - te krążki mogłyby pojawić się na rynku w 2007 r (daty wprowadzenia do sprzedaży płyt o pojemności 200 GB na razie nie podano). W tej chwili krążki Blu-Ray oferują maksymalną pojemność 50 GB.

"Główna zaleta płyt Blu-Ray to pojemność - dlatego chcemy ją maksymalnie wykorzystać. Opracowanie nośnika ośmiowarstwowego to na razie tylko pokaz możliwości tej technologii - nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy w ogóle wprowadzimy na rynek takie płyty" - tłumaczy Takamine.

Zapowiedź Sony to kolejna odsłona toczącej się od kilkunastu miesięcy 'wojny formatów' - zmagają się w niej standardy Blu-Ray (opracowany przez Sony i wspierany przez kilkanaście innych firm) oraz HD-DVD (którego twórcami są Toshiba i NEC). Oba formaty pretendują do miana 'następcy technologii DVD'.

W ostatnim czasie przewagę zdaje się zyskiwać Blu-Ray - w ubiegłym tygodniu koncern Sony przejął studio filmowe Metro-Goldwyn-Mayer (wraz z jego zbiorami filmowymi). Ten ruch może mieć decydujące znaczenie, ponieważ analitycy zgodnie prognozują, że w 'wojnie formatów' wygra ten, który jako pierwszy zyska przychylność koncernów filmowych i sprawi, że ich filmy zaczną być wydawane w danym formacie. Atutem Blu-Ray jest również fakt, iż koncern Sony zamierza wyposażyć w obsługę tego formatu konsolę PlayStation3 - czyli następcę najpopularniejszej w tej chwili na świecie konsoli fo gier wideo - PS2.