Sony: ATRAC to była pomyłka

Ken Kutaragi, szef Sony Computer Entertainment przyznaje, iż ścisłe trzymanie się autorskiego formatu kodowania dźwięku ATRAC przy sprzedaży przenośnych odtwarzaczy było poważnym błędem.

Format kodowania dźwięku ATRAC (Adaptive Transform Acoustic Coding) to autorski system Sony wykorzystywany między innymi w przenośnych odtwarzaczach MiniDisc, cyfrowych walkmanach oraz muzycznym sklepie internetowym Connect. Jeszcze do niedawna ATRAC był jedynym formatem dźwięku stosowanym w cyfrowych walkmanach. O pierwszych tego typu urządzeniach w ofercie Sony obsługujących pliki MP3 pisaliśmy w materiale: "Sony: pierwsze walkmany cyfrowe z obsługą MP3".

Jak twierdzi Kutaragi, on sam wraz z innymi pracownikami czuli się sfrustrowani niechęcią koncernu do wprowadzania produktów z dodaną obsługą bardziej popularnego od ATRAC formatu MP3, podobnie jak uczyniła to chociażby firma Apple w przypadku iPoda. Powodem tej niechęci były przede wszystkim obawy o zachowanie odpowiednich praw autorskich. Sytuacja jednak odwraca się powoli na korzyść Sony, dzięki nowym urządzeniom - konsoli PlayStation Portable, która może pomóc koncernowi osiągnąć sukces na miarę walkmana.

Zobacz również:

  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 20.10.2021]

W samej Japonii od momentu premiery w pierwszych dniach grudnia 2004 roku sprzedano już ponad 800 000 egzemplarzy konsoli PSP. W Stanach Zjednoczonych oraz Europie sprzedaż PSP rozpocznie się na wiosnę.