Sony Alpha 100

Użytkownicy lustrzanek Minolty długo musieli czekać, aż pojawi się następca udanego, choć ubogiego w piksele modelu Dynax 7D. Drugi model półprofesjonalnej lustrzanki został opracowany na podstawie poprzednika, lecz już przez koncern Sony.

Na nowy zaawansowany korpus współpracujący z systemem Minolty czekaliśmy dość długo - od premiery Dynaksa 7D minęły trzy lata. W tym okresie koncern z Osaki postanowił pozbyć się oddziału foto, który został przejęty przez giganta RTV - Sony. Pierwszym aparatem SLR, który Sony wprowadziło na rynek, był model Alpha 100, oparty na Minolcie Dynax 5D. Nowa elektronika użyta w korpusach Minolty okazała się strzałem w dziesiątkę - pierwsza lustrzanka z serii Alpha bardzo dobrze wypadła w testach i jest jednym z chętniej kupowanych korpusów amatorskich. Alpha 700 nie jest następcą "setki" - to model opracowany z myślą o bardziej wymagającym użytkowniku. Czy osiągnie podobny sukces?

Duży i solidny korpus

Korpus nowej lustrzanki Sony, oparty na body Dynaksa 7D, jest dość duży, a dzięki zastosowaniu konstrukcji ze stopów magnezu i aluminium powinien być też bardzo wytrzymały - producent twierdzi, że nawet trzykrotnie bardziej niż amatorska "setka". Wszystkie przyciski nowej lustrzanki Sony, jej pokrętła i pokrywy gniazd zostały uszczelnione. Cecha ta jest typowa dla korpusów profesjonalnych, takich jak reporterskie "jedynki" Canona.

Zmienione serce

Dużo bardziej niż korpus zmieniło się elektroniczne wyposażenie nowej lustrzanki. Sześciomilionową matrycę CCD (nieco już przestarzałą w momencie premiery Dynaksa 7D) zastąpił przetwornik typu CMOS o rozdzielczości przeszło 12 milionów pikseli. Aparat dostał to, czego najbardziej potrzebował - sensor pozwalający rejestrować obrazy, które można swobodnie powiększać nawet do formatu A3. Matryca o rozdzielczości 6 milionów w aparacie dla zaawansowanych użytkowników stanowiła za duże ograniczenie.

W jednym z najbliższych numerów przedstawimy test nowej Alphy. Aparat zostanie porównany z innymi wprowadzanymi na rynek cyfrowymi korpusami - nowością Panasonica, czyli Lumiksem L10, Nikonem D300 oraz Canonem EOS 40D.


Zobacz również