Sony BDP-S300

Najtańszy obecnie w ofercie firmy Sony stacjonarny odtwarzacz płyt w formacie Blu-ray.

Najtańszy obecnie w ofercie firmy Sony stacjonarny odtwarzacz płyt w formacie Blu-ray.

Przetestowaliśmy BDP-S300 - tańszy z dwóch dostępnych w Polsce odtwarzaczy Blu-ray Sony. Droższy model BDP-S1E (KD 7/2007) to urządzenie wyższej klasy, zbudowane z komponentów lepszej jakości i oferujące więcej funkcji. BDP-S300  ma mniejszą obudowę, która gabarytami zbliżona jest do typowych odtwarzaczy DVD.

Ergonomiczny, solidnie wykonany, ale bez podświetlanych klawiszy.

Ergonomiczny, solidnie wykonany, ale bez podświetlanych klawiszy.

Jakość jej wykonania jest wysoka, choć usztywnienie i zabezpieczenie przed wibracjami nie jest tak dobre jak w BDP-S1E. Na tylnej ściance obudowy znalazły się m.in. wyjścia: HDMI, S-Video, komponentowe, kompozytowe, analogowe audio 5.1, cyfrowe wyjście audio elektryczne i optyczne. BDP-S300, w odróżnieniu od droższego modelu, nie ma gniazda sieciowego LAN, co nie pozwoli w przyszłości na korzystanie z interaktywnych funkcji internetowych. Dłuższy jest również czas uruchamiania urządzenia - stan gotowości osiąga po ponad minucie.

BDP-S300 obsługuje nie tylko płyty Blu-ray, ale także DVD-Video, CD-Audio, pliki audio MP3 oraz zdjęcia cyfrowe (JPEG). Sekcja wideo urządzenia została wyposażona w bardzo dobry skaler rozdzielczości obrazu do trybu 1080p na wyjściu HDMI lub 1080i na komponentowym.

Wysokiej jakości obraz, dobre brzmienie. Długi czas rozruchu, brak obsługi najlepszych formatów audio.

Wysokiej jakości obraz, dobre brzmienie. Długi czas rozruchu, brak obsługi najlepszych formatów audio.

Przy odtwarzaniu płyt DVD działanie skalera daje znakomite rezultaty - wyraźnie widoczna jest poprawa jakości obrazu, który staje się bardziej szczegółowy i stabilny. Generowany przez urządzenie obraz z DVD-Video jest na poziomie oferowanym przez najbardziej zaawansowane odtwarzacze DVD. Jednak najwyższą jakość ma obraz odtwarzany z płyt Blu-ray, który jest szczegółowy, ze wspaniale nasyconymi, zróżnicowanymi barwami.

Przy wyborze w menu rodzaju transmisji sygnału na złączu HDMI można określić, czy sygnał wideo 1080p ma być wyświetlany z szybkością 24 kl./s (tryb 24p), czyli tak jak go nagrano na płytach Blu-ray. Tryb 24p zapewnia zdecydowaną poprawę płynności obrazu, ale należy go uruchomić tylko w przypadku, gdy taki sygnał jest w stanie obsłużyć podłączony do odtwarzacza odbiornik (na razie niewiele modeli projektorów/telewizorów to potrafi).

Werdykt

Werdykt

Sekcja audio urządzenia jest uboższa w porównaniu z droższym modelem. Generowany przez odtwarzacz Sony dźwięk jest dobrej jakości, ale urządzenie nie obsługuje większości nowych standardów audio, takich jak Dolby Digital TrueHD, DTS-HD czy DTS-Master Audio. Odtwarzane są jedynie nagrania w Dolby Digital Plus oraz w standardowych formatach DD i DTS. 8-kanałowe ścieżki można wyprowadzić tylko złączem HDMI, bo wyjście analogowe jest w wersji 5.1.

Informacje

Typ odtwarzacz Blu-ray/DVD

Dystrybutor Sony Poland www.sony.pl

Wymiary 43 x 7,9 x 37,5 cm

Waga 4,5 kg

Cena 1750 zł

Funkcje odtwarzanie MP3, JPEG, regulacje parametrów obrazu, skalowanie rozdzielczości obrazu do trybu 1080p, Bravia Theatre Sync, 24p True Cinema

Złącza HDMI, S-Video, komponentowe, kompozytowe, audio stereo, audio 5.1, cyfrowe wyjście audio elektryczne i optyczne

Potencjalni rywale

Toshiba HD-E1 1199 zł

Odtwarzacz oferujący wysoką jakość obrazu i dźwięku zarowno HD DVD, jak i DVD. Prosta obsługa, ograniczona liczba gniazd.

Samsung BD-P1400 1500 zł

Solidnie wykonany odtwarzacz wyposażony w sprawnie działający skaler wideo. Doskonała jakość obrazu i dźwięku