Sony BDP-S300

Najtańszy obecnie w ofercie firmy Sony stacjonarny odtwarzacz płyt w formacie Blu-ray.

Najtańszy obecnie w ofercie firmy Sony stacjonarny odtwarzacz płyt w formacie Blu-ray.

Sony BDP-S300
Przetestowaliśmy BDP-S300 - tańszy z dwóch dostępnych w Polsce odtwarzaczy Blu-ray Sony. Droższy model BDP-S1E (KD 7/2007) to urządzenie wyższej klasy, zbudowane z komponentów lepszej jakości i oferujące więcej funkcji. BDP-S300  ma mniejszą obudowę, która gabarytami zbliżona jest do typowych odtwarzaczy DVD.

Sony BDP-S300

Ergonomiczny, solidnie wykonany, ale bez podświetlanych klawiszy.

Jakość jej wykonania jest wysoka, choć usztywnienie i zabezpieczenie przed wibracjami nie jest tak dobre jak w BDP-S1E. Na tylnej ściance obudowy znalazły się m.in. wyjścia: HDMI, S-Video, komponentowe, kompozytowe, analogowe audio 5.1, cyfrowe wyjście audio elektryczne i optyczne. BDP-S300, w odróżnieniu od droższego modelu, nie ma gniazda sieciowego LAN, co nie pozwoli w przyszłości na korzystanie z interaktywnych funkcji internetowych. Dłuższy jest również czas uruchamiania urządzenia - stan gotowości osiąga po ponad minucie.

Sony BDP-S300
BDP-S300 obsługuje nie tylko płyty Blu-ray, ale także DVD-Video, CD-Audio, pliki audio MP3 oraz zdjęcia cyfrowe (JPEG). Sekcja wideo urządzenia została wyposażona w bardzo dobry skaler rozdzielczości obrazu do trybu 1080p na wyjściu HDMI lub 1080i na komponentowym.

Sony BDP-S300

Wysokiej jakości obraz, dobre brzmienie. Długi czas rozruchu, brak obsługi najlepszych formatów audio.

Przy odtwarzaniu płyt DVD działanie skalera daje znakomite rezultaty - wyraźnie widoczna jest poprawa jakości obrazu, który staje się bardziej szczegółowy i stabilny. Generowany przez urządzenie obraz z DVD-Video jest na poziomie oferowanym przez najbardziej zaawansowane odtwarzacze DVD. Jednak najwyższą jakość ma obraz odtwarzany z płyt Blu-ray, który jest szczegółowy, ze wspaniale nasyconymi, zróżnicowanymi barwami.

Sony BDP-S300
Przy wyborze w menu rodzaju transmisji sygnału na złączu HDMI można określić, czy sygnał wideo 1080p ma być wyświetlany z szybkością 24 kl./s (tryb 24p), czyli tak jak go nagrano na płytach Blu-ray. Tryb 24p zapewnia zdecydowaną poprawę płynności obrazu, ale należy go uruchomić tylko w przypadku, gdy taki sygnał jest w stanie obsłużyć podłączony do odtwarzacza odbiornik (na razie niewiele modeli projektorów/telewizorów to potrafi).

Sony BDP-S300

Werdykt

Sekcja audio urządzenia jest uboższa w porównaniu z droższym modelem. Generowany przez odtwarzacz Sony dźwięk jest dobrej jakości, ale urządzenie nie obsługuje większości nowych standardów audio, takich jak Dolby Digital TrueHD, DTS-HD czy DTS-Master Audio. Odtwarzane są jedynie nagrania w Dolby Digital Plus oraz w standardowych formatach DD i DTS. 8-kanałowe ścieżki można wyprowadzić tylko złączem HDMI, bo wyjście analogowe jest w wersji 5.1.

Informacje

Typ odtwarzacz Blu-ray/DVD

Dystrybutor Sony Poland www.sony.pl

Wymiary 43 x 7,9 x 37,5 cm

Waga 4,5 kg

Cena 1750 zł

Funkcje odtwarzanie MP3, JPEG, regulacje parametrów obrazu, skalowanie rozdzielczości obrazu do trybu 1080p, Bravia Theatre Sync, 24p True Cinema

Złącza HDMI, S-Video, komponentowe, kompozytowe, audio stereo, audio 5.1, cyfrowe wyjście audio elektryczne i optyczne

Potencjalni rywale

Toshiba HD-E1 1199 zł

Odtwarzacz oferujący wysoką jakość obrazu i dźwięku zarowno HD DVD, jak i DVD. Prosta obsługa, ograniczona liczba gniazd.

Samsung BD-P1400 1500 zł

Solidnie wykonany odtwarzacz wyposażony w sprawnie działający skaler wideo. Doskonała jakość obrazu i dźwięku