Sony BMG złamało licencję GNU?

Chociaż koncern Sony BMG wycofał ze sprzedaży płyty kompaktowe zabezpieczone przed kopiowaniem technologią XCP (extended copy protection), nie oznacza to wcale końca kłopotów firmy. Wygląda bowiem na to, iż kod dostarczanego z płytami CD odtwarzacza muzycznego zawiera fragmenty "wyjęte" z kodu open source'owego dekodera audio LAME.

Kod LAME, który licencjonowany jest na zasadach Mniejszej Powszechnej Licencji Publicznej GNU (Lesser GNU Public License), może być wykorzystywany przez programistów pod kilkoma warunkami - zawierający go produkt nie może być sprzedawany oraz musi zawierać stosowną informację o pochodzeniu kodu i ewentualnych wprowadzonych zmianach. Przedstawiciele firmy Saber Security informują, że udało im się zidentyfikować przynajmniej 5 funkcji oprogramowania XCP identycznych z funkcjami LAME. Jeśli doniesienia o pogwałceniu przez autorów technologii XCP, firmę First 4 Internet, potwierdzą się, wiarygodność wytwórni Sony BMG jako strażnika legalności dóbr intelektualnych (i tak już nadszarpnięta w wyniku skandalu wokół XCP) zapewne znów się obniży.

Sony BMG próbuje uspokoić rozsierdzonych klientów. Ostatnio przedstawiciele koncernu poinformowali, iż płyty CD wyposażone w kontrowersyjną technologię będą wymieniane na inne egzemplarze, bez XCP, lub na pliki muzyczne w postaci cyfrowej (MP3), dostępne do pobrania z Internetu. W międzyczasie lista muzycznych albumów zabezpieczonych przed kopiowaniem systemem XCP poszerzyła się z 20 do 52 (większość z nich znalazła nabywców w Stanach Zjednoczonych).

RIAA (Recording Industry Association of America) uznaje zaś działania Sony BMG w zakresie zapewnienia swoim klientom bezpieczeństwa za "odpowiedzialne". Cary Sherman, prezes RIAA, podczas konferencji prasowej poświęconej szeroko rozumianym kwestiom ochrony praw autorskich, powiedział: "Problem Sony BMG polega na tym, że technologia której użyli zawierała lukę w systemie zabezpieczeń, o której nie wiedzieli. Przeprosili za ten błąd, wstrzymali produkcję kompaktów z tą technologią i wycofali ze sprzedaży już wytworzone. Dla mnie to bardzo odpowiedzialne zachowanie".

Więcej informacji:

Wired.

Collegiate Presswire - zapis konferencji prasowej z Carym Shermanem, prezesem RIAA.


Zobacz również