Sony: Blu-ray i HD-DVD w jednym?

Koncern Sony poinformował o planach zunifikowania promowanej dotychczas przez siebie technologii zapisu danych na płytach Blu-ray z konkurencyjnym systemem HD-DVD. Oświadczenie w tej sprawie złożył nowo wybrany prezes korporacji, Ryoji Chubachi.

Zapowiedź japońskiego giganta może nieco dziwić, zważywszy na fakt, że Sony od ponad roku było postrzegane jako lider koalicji firm z branży IT, producentów nośników danych i hollywoodzkich studiów filmowych, wspierających format Blu-ray. Sony przedstawiało tę technologię jako bardziej użyteczną od konkurencyjnej z racji większej pojemności (do 50 GB w porównaniu z 30-gigabajtowym dyskiem HD-DVD).

W przeciwnym 'obozie', promującym format HD-DVD, znalazły się takie koncerny jak NEC i Toshiba. Przekonują one, że głównym atutem tego formatu ma być niska cena wytworzenia (porównywalna z DVD) oraz kompatybilność odtwarzaczy HD-DVD z płytami CD i DVD. Pierwsze takie urządzenia, napędy dla 'pecetów' oraz filmy na płytach w tym systemie mają wejść na rynek pod koniec 2005 r.

Oświadczenie Chubachiego jest kolejnym sygnałem ze strony najwyższego kierownictwa koncernu, dotyczącym możliwego połączenia wspomnianych technologii zapisu informacji. Jednocześnie zapewnia on, że firma ma na względzie jedynie 'dobro klientów, którzy mogliby poczuć się rozczarowani istnieniem na rynku dwóch rywalizujących ze sobą technologii.' Chubachi zastąpi na stanowisku prezesa korporacji Kunitake Ando.

O rynkowej rywalizacji technologii Blu-ray i HD-DVD pisaliśmy m. in. w tekście JVC wspiera Blu-Ray.

Więcej informacji na stronie Sony.


Zobacz również