Sony Cyber-Shot U30 - Do damskiej torebki

Jeden z najmniejszych aparatów, jakie kiedykolwiek testowaliśmy. Mimo małych rozmiarów, robi całkiem niezłe zdjęcia.

Jeden z najmniejszych aparatów, jakie kiedykolwiek testowaliśmy. Mimo małych rozmiarów, robi całkiem niezłe zdjęcia.

Sony U30 należy do serii miniaturowych cyfraków tej firmy. Reakcja każdego człowieka, który go zobaczył, zawsze była taka sama: "O, jaki fajny".

Sony Cyber-Shot U30 - Do damskiej torebki

Aparat aż się prosi, żeby zabierać go wszędzie ze sobą. Jest znakomity do - jak to nazywa Sony - "fotografii impulsywnej". Aż dziw, że koncern nie opracował jeszcze interfejsu do połączenia aparatu z telefonem komórkowym. Do wysyłania MMS-ów byłby jak znalazł.

Oczywiście, matryca 2 mln pikseli pozwala robić zdjęcia nie tylko do MMS-ów, ale także fotki, które bez żenady można odbijać na papierze fotograficznym 10 x 15. Jakość zdjęć na to pozwala. Ewidentnie aparatowi pomaga obiektyw stałoogniskowy. Ma on dość dużą jasność (f 2.8) i przyzwoicie rysuje obraz, zwłaszcza że ma autofokus. Producent nie wyposażył urządzenia w zoom cyfrowy, stanowiący listek figowy do umieszczenia na pudełku, gdy aparat nie ma optyki zmiennoogniskowej. Wtedy wielkimi literami napisane jest "zoom" z małą gwiazdką i drobnym druczkiem "cyfrowy". Taką uczciwość naleźy zdecydowanie zapisać producentowi na plus.

Do zalet należy zaliczyć też: dobry obraz, szybki start urządzenia i niewielkie rozmiary. Wadą, która szczególnie dała nam się we znaki w czasie testowania aparatu, był brak otworu do mocowania statywu. Ewidentnie zabrakło na to miejsca w miniaturowej obudowie.

Sony Cyber-Shot U30 - Do damskiej torebki

Lusterko na przedniej klapie aparatu pozwala na celowanie, gdy fotografujący chce znaleźć się na fotografii i robi zdjęcie, trzymając aparat w wyciągniętej dłoni. To doskonale oddaje zamysł, z jakim aparat został zaprojektowany: do robienia zdjęć pod wpływem chwili. Często jest tak, że fotografujący jedną ręką kogoś obejmuje, a drugą robi obojgu zdjęcie.

Dane techniczne

Cena: 999 zł

Rozdzielczość: 1632 x 1224 (2 mln pikseli)

Ogniskowa: 5 mm (odp. 33 mm)

Jasność obiektywu: 1:2,8

Wielkość: 85 x 40 x 29 mm

Waga: 123 g

Karta pamięci: Memory Stick/16 MB

Karta pamięci: bd