Sony: "Dziękujemy za zakup tego zabezpieczonego dysku CD"

Jak donosi Ken "Caeser" Fisher, jeden z redaktorów tworzących portal ArsTechnica, w opakowaniu przynajmniej jednego albumu (Coldplay - "X & Y") zabezpieczonego z wykorzystaniem DRM, Sony dorzuciło kartonik z podziękowaniami. Zaczynają się one od słów: "Dziękujemy za zakup tej płyty CD i pomoc w przeciwdziałaniu piractwu", ale na nich się nie kończą...

Po zdaniu (które w oryginale brzmi "Thank you very much for purchasing this CD and helping the cause of 'Anti-Piracy.'") następuje wyczerpująca notka, że płyta może nie funkcjonować poprawnie ze starymi odtwarzaczami CD. Nieco dalej pojawiają się również informacje, iż nie może być ona skopiowana na inny nośnik czy przekonwertowana do formatu MP3 stosowanego podczas wymiany plików.

"Specjalne technologie zabezpieczające" uniemożliwiające skopiowanie płyty na komputer dodane zostały, by "uprzyjemnić kontakt z muzyką wysokiej jakości".

Na wkładce zamieszczono także listę urządzeń, które nie mogą współpracować z płytą. Znalazły się wśród nich przede wszystkim odtwarzacze z funkcją nagrywania/kopiowania CD, a także "niektóre odtwarzacze CD i DVD".

Jak podkreśla Fisher, najciekawszy w całej akcji jest fakt, że album bez zabezpieczeń dostępny jest już w sieciach P2P. Dlatego jedynym, który ucierpi z powodu zabezpieczeń jest... legalny użytkownik.

Więcej informacji: ArsTechnica