Sony Ericsson Xperia Ray, recenzja. Malutki i elegancki smartfon

Sony Ericsson zapisał się w świadomości klientów wraz z linią smartfonów Xperia. Są to urządzenia oparte na systemie Google Android a jednym z młodszych członków tej rodziny jest model Xperia Ray. Sprawdziliśmy czy jest to smartfon warty uwagi i jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu.


Ekran

Smartfon Sony Ericsson Xperia Ray wyróżnia ekran. Chociaż ma on bardzo małą przekątną, bo zaledwie 3.2 cala, to posiada rozdzielczość aż 854 na 480 pikseli. Jest ona dokładnie taka sama, jak w recenzowanym przez nas smartfono-konsoli do gier Sony Ericsson Xperia Play, który posiada ekran o aż 4 calowej przekątnej. Dzięki temu zagęszczenie pikseli na wyświetlaczu Xperii Ray jest bardzo wysokie, co przekłada się na bardzo dobrą jakość obrazu dodatkowo wspomaganą przez Sony Bravia Engine.

Różnice między SE Xperia Ray a HTC Wildfire S

Różnice między SE Xperia Ray a HTC Wildfire S

Warto zaznaczyć, że proporcje ekranu różnią się od urządzeń innych producentów dostępnych na rynku. Popularny smartfon HTC Widlfire S, także o przekątnej 3.2 cala posiada rozdzielczość czyli 480 na 320 pikseli. Sprawia to, że Xperia Ray wygląda przy nim dużo smuklej. Jest węższa, ale naszym zdaniem wpływa to bardzo pozytywnie na wygodę korzystania z telefonu. Obawialiśmy się czy telefon nie będzie przez te proporcje ekranu zbyt wąski aby wygodnie wprowadzać na nim tekst. I faktycznie, podczas korzystania z klawiatury Swype pojawiły się lekkie problemy z reakcją na dotyk. Mogą być tego dwie przyczyny: albo telefon źle rejestruje szybką obsługę ekranu kilkoma palcami, albo właśnie jego mała szerokość powodowała te błędy. Ale pragniemy uspokoić, że po kilku dniach można nabrać wprawy i problem przestaje się pojawiać.

Sony Xperia Ray, homescreen

Sony Xperia Ray, homescreen

Specyfikacja

Porównując specyfikację techniczną Xperii Ray z produktami konkurencji o podobnej wielkości wyświetlacza także nie ma co narzekać. Całość napędzana jest procesorem Qualcomma o taktowaniu 1GHz. Dopełnia to 512MB pamięci RAM, co jest wystarczające przy systemie z nakładką UXP. Trochę martwi jedynie 320MB miejsca pamięci wewnętrznej na aplikacje, ale pamięć na multimedia można rozbudować aż o 32GB za pomocą kart pamięci microSD.

Telefon bardzo wygodnie leży w dłoni. Pod ekranem znajdują się trzy przyciski: Cofnij, Home i Menu. Nie są one ułożone w linii prostej - środkowy Home znajduje się nieco niżej niż pozostałe dwa. Z początku sprawiało to nam problem, ale po kilku dniach przestaliśmy zauważać ten fakt. Do gustu nam przypadła inna rzecz, mianowicie dioda powiadomień. Znajduje się ona dookoła przycisku Home i różnymi kolorami raportuje nieodebrane połączenia, SMSy, wiadomości email oraz stan ładowania telefonu. Dodatkowo przycisk Home wybudza telefon ze stanu uśpienia.

Sony Ericsson Xperia Ray, klapka i bateria

Sony Ericsson Xperia Ray, klapka i bateria

Sony Xperia Ray, widżet kontaktów

Sony Xperia Ray, widżet kontaktów

Oprogramowanie

Sony Ericsson wita po pierwszym uruchomieniu ekranem konfiguracji, który znany jest użytkownikom innych smartfonów tej firmy. Po zalogowaniu się na konto Google i podaniu kilku niezbędnych danych lądujemy na ekranie głównym. Nakładka na system od Sony Ericssona UXP jest bardzo udana i posiada wiele funkcji, których nie oferuje oprogramowanie dostarczane przez konkurencyjne firmy. Sony Ericsson przygotował dla swoich użytkowników olbrzymią ilość naprawdę ładnych i funkcjonalnych widżetów. Na uwagę zasługuje zwłaszcza widżet kontaktów, na którym możemy umieścić kontakty oznaczone gwiazdką w usłudze Gmail. Miłym dodatkiem jest własny selektor dźwieku, który potrafi przypisać piosenkę w formacie mp3 jako dzwonek bez potrzeby wrzucania jej do specjalnego katalogu na karcie pamięci.

Wraz z nakładką na system Android dostarczona jest także autorska aplikacja TimeScape, która służy do zbierania serwisów społecznościowych takich jak Facebook w jednym miejscu. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, gdyż np. miesza zwykłe twitty i wiadomości prywatne z serwisu Twitter, a podczas próby odpowiedzi przenosi użytkownika do strony mobilnej w przeglądarce. TimeScape można rozszerzać o dodatkowe usługi ponad Facebooka i Twittera, ale jesteśmy zdania że dużo lepiej sprawują się dedykowane aplikacje.

System działa bardzo stabilnie i nie mogliśmy znaleźć żadnych słabych punktów. Parametry Sony Ericsson Xperii Ray wystarczają w zupełności do jego obsługi, a menu mimo dużej rozdzielczości przy małej przekątnej ekranu menu jest dobrze przeskalowane. Posiadaczy smartfonów z rodziny Xperia powinien ucieszyć fakt, że specjalnie dla nich na mocy umowy między producentem a dostawcą przestrzeni na dane w chmurze box.net otrzymają oni dla siebie 50GB darmowej przestrzeni.

Sony Xperia Ray, obudowa

Sony Xperia Ray, obudowa

Podsumowanie

Sony Ericsson Xperia Ray jest bardzo dobrym smartfonem ze średniej półki. Nie jest kombajnem multimedialnym, ale przy wielkości ekranu 3.2 cala nikt nie spodziewał się odtwarzania materiałów w jakości HD czy graniu w gry na zewnętrznym telewizorze przez kabel HDMI. Jest za to bardzo smukły, ponieważ mały ekran o przekątnej 3.2 cala posiada inne proporcje niż konkurencyjne urządzenia takie jak HTC Wildfire S. Jest przy tym bardzo elegancki i dobrze leży w dłoni, podobnie jak poprzedni smartfon z tej rodziny, Sony Ericsson Xperia Neo. Niestety, wszystkie te zalety bledną gdy spojrzy się na cene tego urządzenia, która w zależności od sklepu plasuje się na poziomie od 900 do 1000zł.

Zapraszamy także do zapoznania się z testem smartfonu Sony Ericsson Xperia Ray w witrynie PCWorld, gdzie znajdziecie także jego pełną specyfikację techniczną.