Sony Ericsson pracuje nad smartbookiem

Firma Sony Ericsson planuje wkroczyć na rynek komputerów przenośnych i zaprezentować wkrótce swój pierwszy smartbook - wynika z doniesień serwisu netbooknews.com.

Ranking PC Worlda - netbooki.

Firma Sony-Ericsson w ostatnich miesiącach zanotowała ogromny spadek sprzedaży telefonów komórkowych. W II kwartale tego roku na zakup jej urządzeń zdecydowało się aż o 43% klientów niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (5-procentowy spadek w porównaniu do poprzedniego kwartału).

Japońsko-szwedzki producent, podobnie jak jego konkurent - Nokia, postanowił więc wkroczyć na nowy rynek. Jak donosi serwis netbooknews.com planuje on wkrótce wprowadzić do swojej oferty pierwszy komputer przenośny, tzw. smartbook. Niestety nic nie wiadomo o specyfikacji urządzenia poza procesorem, który prawdopodobnie zostanie wykorzystany przy jego produkcji. Mowa tu o bazującym na architekturze ARM Cortex-A8 układzie Qualcomm Snapdragon.

Warto przypomnieć, że szereg smatbooków zaprezentowano na czerwcowych targach Computex 2009. Jednym z wystawianych modeli była opracowana przez firmę Qualcomm wersja netbooka Asus Eee PC działająca pod kontrolą Androida. Komputer zbudowany został, podobnie jak nadchodząca konstrukcja Sony-Ericsson, na platformie Snapdragon (procesor Arm 1 GHz, modem 3G i pamięć grafiki 3D) i wyposażony m.in. w 10-calowy wyświetlacz. Zaprezentowane na Computeksie smartbooki swoimi 10-calowymi ekranami i klawiaturami bardzo przypominały netbooki, jednak oferowały znacząco odmienne wrażenia z użytkowania. Zaprojektowane w oparciu o komponenty spotykane w smartfonach, maszyny te mają zapewniać przede wszystkim długi czas pracy na baterii.