Sony Ericsson: większe straty, słabe prognozy na 2009 rok

W piątek, 16 stycznia, firma Sony Ericsson opublikowała raport finansowy za czwarty kwartał 2008 roku. Okazuje się, że straty spółki (w porównaniu do okresu poprzednich trzech miesięcy) zwiększyły się i osiągnęły wielkość 187 milionów euro.

Trzeci kwartał 2008 roku nie był dobrym okresem, jeśli chodzi o wyniki finansowe firmy Sony Ericsson. Spółka zanotowała wtedy straty rzędu 25 milionów euro. Dziś, przedstawiciele znanego producenta telefonów komórkowych ogłosili, że ostatnie 3 miesiące minionego roku również nie należały do udanych. Firma w tym okresie straciła bowiem około 187 milionów euro.

Powodem tak słabych wyników firmy była nienajlepsza sprzedaż telefonów - w czwartym kwartale to 24,2 miliona sztuk. Dla porównania w analogicznym okresie roku poprzedniego ilość ta była większa o ponad sześć milionów.

Szefowie Sony Ericsson nie są również optymistami jeśli chodzi następne 12 miesięcy. Ich zdaniem, słabe wyniki finansowe są skutkiem globalnego kryzysu ekonomicznego. Możliwe jest zatem, że podobny trend w sprzedaży utrzyma się jeszcze przez minimum sześć miesięcy.

Anders Runevad, przedstawiciel firmy, uważa że Sony Ericsson ma kilka pomysłów na wyjście z dołka. Jednym z nich jest pozbycie się 2 tysięcy pracowników. Jednak nie tylko tak radykalne cięcia kosztów mają spowodować poprawę sytuacji finansowej. Runevad zapowiada również "ciekawe" modele telefonów, intensyfikację działań na rynku muzycznym oraz nowe usługi internetowe.

Zobacz także:

Ogromny spadek zysków Intela