Sony Ericsson żegna się z Symbianem

Wszystko wskazuje na to, że Nokia pozostanie jedynym dużym graczem na rynku telefonów wykorzystującym Symbiana. Z platformy nie będzie korzystać już Sony Ericsson. Firma chce skupić się na systemie operacyjnym stworzonym przez Google.

Plany dotyczące Sony Ericsson zdradził na łamach serwisu Bloomberg wiceprezes firmy. Wynika z nich, że japońsko-szwedzka marka nie będzie już wykorzystywać systemu operacyjnego Symbian.

"Obecnie nie mamy planów tworzenia produktów na Symbiana" - powiedział Aldo Liguori - przedstawiciel Sony Ericsson. Firma w zamian chce się skupić na coraz popularniejszej platformie stworzonej przez Google. "Wprowadziliśmy znaczące zmiany by wspierać Androida" - dodał Ligouri w rozmowie z Bloomberg.

Symbian ciągle pozostaje najpopularniejszym systemem mobilnym na rynku. Z roku na rok jednak liczba urządzeń działających na tej platformie maleje. Zgodnie z opisywanym przez nas raportem Gartnera jeszcze w zeszłym roku Symbian posiadał ponad 50% światowego rynku. Teraz jest to już 41%. Prognozy na kolejne lata sugerują dalszą tendencję spadkową (do 30% w 2014 roku).

Decyzja Sony Ericsson może za to przyspieszyć i tak duży wzrost popularności Androida. Mobilny system operacyjny Google jeszcze w zeszłym roku miał jedynie 3,9% udziału w rynku. Obecnie jest to prawie 18%.

Pozostaje pytanie czy Sony Ericsson poprawi współpracę z Androidem. Telefony producenta obecnie działające na tym systemie operacyjnym otrzymują aktualizacje z bardzo dużym opóźnieniem, co może skutecznie zniechęcić nowych klientów. Pod koniec zeszłego tygodnia informowaliśmy, że firma o kolejny miesiąc przesunęła aktualizację Androida na telefonach z serii Xperia. Ich właściciele ciągle korzystają z wersji 1.6 platformy.