Sony: GPS dla... cyfrówek

Koncern Sony wprowadzi wkrótce na rynek moduł GPS przeznaczony do współpracy z cyfrowymi aparatami fotograficznymi. Umożliwi on dodawanie do zdjęć informacji o tym, w jakim miejscu zostały one zrobione.

Mierzące 9 centymetrów długości urządzenie oznaczono symbolem GPS-CS1. Korzystanie z niego ma być niezwykle proste - wystarczy, by użytkownik je włączył i cały czas miał przy sobie. Moduł co 15 sekund będzie rejestrował pozycję oraz czas. Później, po skopiowaniu zdjęć z aparatu, urządzenie należy podłączyć do komputera - Sony dostarczy użytkownikom specjalną aplikację (GPS Image Tracker), która porówna daty wykonania zdjęć z danymi z modułu GPS - w ten sposób zdjęcia przypisane zostaną do lokalizacji, w których zostały wykonane.

Sony: GPS dla... cyfrówek

Sony GPS-CS1

Przedstawiciele Sony zapowiedzieli już, że wkrótce po GPS-CS1 pojawi się także uaktualnienie dla przeglądarki fotografii Sony Motion Picture Browser - dzięki niemu użytkownicy będą mogli sortować zdjęcia nie tylko według wielkości, nazwy, czy daty, ale również według miejsca zarejestrowania.

Masayo Edno, rzeczniczka Sony, poinformowała również, że mimo iż urządzenie stworzono z myślą o współpracy z aparatami cyfrowymi firmy Sony, to jednak powinno ono bez problemu współpracować z każdą "cyfrówką", która zapisuje zdjęcia w formacie JPEG, zgodnym ze standardem EXIF2.1.

Moduł GPS zasilany będzie jedną baterią AA, która wystarczyć ma na ok. 10 godzin pracy. Urządzenie ma wbudowane 31 MB pamięci - zdaniem przedstawicieli Sony, powinno to starczyć na ok. 15 dni nieprzerwanego rejestrowania danych o lokalizacji. GPS-CS1 waży ok. 55 gramów i będzie kosztować ok. 150 USD.