Sony HDR-XR500 - nowy lider rankingu

Do naszego laboratorium dotarł testowy egzemplarz jednej z najnowszych kamer Full HD oferowanych przez Sony. Rejestrujący filmy na twardym dysku model HDR-XR500 został wyposażony w nowy typ przetwornika - CMOS Exmor R, charakteryzujący się oryginalną w porównaniu do klasycznych matryc CMOS budową. Dzięki nowej konstrukcji głównego podzespołu, kamera rejestruje obraz bardzo dobrej, niespotykanej dotąd w tej klasie kamer jakości. Kamera zastąpiła dotychczasowego lidera naszego rankingu, którym przez wiele miesięcy był jej poprzednik HDR-SR12.

Sony HDR-XR500 - nowy lider rankingu

Kadry z filmu wykonanego przy słabym oświetleniu. Widać różnicę między starą a nową technologią CMOS.

HDR-XR500 jest jednym z dwóch bliźniaczych (różniących się jedynie pojemnością dysków) modeli należących do najwyższej klasy kamer amatorskich zapisujących obraz na HDD. Kamery oznaczone jako XR500 i 520 są bezpośrednimi następcami bardzo dobrze ocenianych modeli SR11 i 12. Pod względem budowy korpusów nie różnią się znacznie od poprzedników - pozostawiono charakterystyczne pokrętło do ręcznego ustawiania ostrości oraz dotykowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości przeszło 900 tysięcy pikseli. Istotnie zmodyfikowano za to ich wnętrze - konstruktorzy zastosowali nową optykę (XR500 i 520 mogą obejmować szerszy plan - najkrótsza ogniskowa odpowiada 43mm) i wspomniany już, wykonany w nowej technologii przetwornik CMOS. Nowością jest też wyposażenie nowych kamer w odbiorniki GPS.

Budowa

Sony HDR-XR500 - nowy lider rankingu

Poniżej obiektywu znajduje się kółko zmiany wartości - służy do ręcznego ustawiania ostrości. Umieszczony wewnątrz przycisk włącza i wyłącza tryb "Manual Focus".

Jak już pisaliśmy, konstruktorzy nie wprowadzili istotnych zmian w budowie korpusu. W porównaniu z kamerami rejestrującymi filmy na kartach pamięci XR500 jest duża i ciężka - wraz z akumulatorem waży prawie 600 gram! Ze względu na gabaryty, jak i masę model ten polecamy głównie mężczyznom. W dużej dłoni kamera leży bardzo wygodnie. Z przodu, pod obiektywem zlokalizowano kółko zmiany wartości służące do ręcznego ustawiania ostrości. W środku kółka znajduje się przycisk pozwalający na szybką aktywację lub wyłączenie trybu ręcznego ustawiania ostrości (Manual Focus).

Dźwigienka zmiany ogniskowej została zlokalizowana na górze korpusu i obsługuje się ją palcem wskazującym. Przycisk start/stop umieszczono z tyłu korpusu, pod kciukiem trzymającej kamerę dłoni. Nad dźwigienką znajduje się dwa przyciski - jeden do zmiany trybu pracy (aparat/kamera), drugi - "Photo" - służy do wyzwalania migawki.

Sony HDR-XR500 - nowy lider rankingu

Panel LCD - znajduje się na nim monitor o rewelacyjnej rozdzielczości 921600 pikseli oraz 4 przyciski sterujące. Kamera dysponuje mapą (niestety mało dokładną), dzięki czemu możemy możemy zorientować się mniej więcej gdzie filmowaliśmy.

Kamerę uruchamia się poprzez otwarcie ekranu LCD lub wysunięcie okularu wizjera. To bardzo wygodny sposób - użytkownik może dzięki temu szybko uruchomić urządzenie. Po zakończeniu filmowania wystarczy zamknąć panel lub wsunąć okular - kamera wyłączy się.

Na odchylanym panelu głównego wyświetlacza LCD zlokalizowano 4 przyciski: jeden stanowi skrót do menu głównego (piktogram przedstawiający dom) oraz trzy dublujące funkcje dźwigni zoomu ("W" i "T") i znajdującego się pod kciukiem przycisku start/stop. Tak jak w modelu SR12 zastosowano dotykowy monitor o wyjątkowej rozdzielczości wynoszącej 921600 punktów. Używanie tego monitora znacznie podwyższa komfort filmowania - można w nim dostrzec bardzo dużo szczegółów filmowanej sceny.

W doku panelu LCD konstruktorzy umieścili dwa przełączniki - pierwszy włączający odbiornik GPS, drugi przeznaczony do zmiany trybu rejestracji wideo. Możesz za jego pomocą ustawić kamerę zdolną do rejestracji filmu w zupełnej ciemności (obraz monochromatyczny "Nightshot") lub trudnych warunkach oświetleniowych (Low Lux). Tuż obok zlokalizowano gniazdo karty pamięci.

Jak większość zaawansowanych kamer wideo, także i HDR-XR500 dysponuje wyposażoną w złącza stopką do montażu zewnętrznego mikrofonu lub lampy wideo a także gwint służący do mocowania konwerterów optycznych.