Sony KDL 32CX525 - recenzja LCD TV do 2 tys. zł

Sony KDL 32CX525 to niedrogi telewizor LCD o małej przekątnej. Ale czy za tą cenę oferuje wystarczająco dobrą jakość? Czy też warto jednak dołożyć i kupić coś lepszego? Czy ten model Sony sprawdza się w kategorii telewizora wartego zakupu za niecałe 2 tys. zł? Miałem okazję osobiście przyjrzeć się temu telewizorkowi. Oto moje pierwsze wrażenia.

Sony KDL 32CX525

Sony jest jednym z liderów, jeżeli chodzi o wprowadzanie na rynek najlepszych telewizorów LCD. W tym roku japoński koncern również tego dowiódł zdobywając nagrodę EISA za najlepszy telewizor LCD roku 2011/2012.

Tymczasem Sony KDL 32CX525 to nowa propozycja japońskiego koncernu dla tych, którzy szukają niedrogiego telewizora LCD o niedużych rozmiarach ekranu. Czy warto się zainteresować tym tanim modelem?

Sony KDL 32CX525 z boku

Sony KDL 32CX525 z boku

1. Sony KDL 32CX525 - wygląd i konstrukcja

Sony KDL 32CX525 już na pierwszy rzut oka odrzuci tych, którzy szukają cienkich telewizorów. Telewizor Sony może ma mały ekran (32 cale), ale jest gruby... bardzo gruby jak na dzisiejsze standardy. Dlaczego? Nie dlatego, że Sony lubi rozmiary XXL - 32CX525 to telewizor LCD z klasycznym podświetleniem CCFL (a więc nie ma tu nowego podświetlenia diodami LED). Stąd też takie rozmiary.

Sony KDL 32CX525 ma wygląd dość klasyczny - taki sprzed 3 lat, gdy królowały na rynku plastikowe obudowy w fortepianowej czerni. Dolna krawędź wykonana jest z lepszego materiału - to coś w stylu szczotkowanego aluminium, ale pozostałe 3 krawędzie urządzenia to niestety plastik w kolorze piano black czyli fortepianowej czerni. A to oznacza, że niestety obudowa trochę się świeci i łatwo się brudzi (zostają odciski palców)...

Sony KDL 32CX525 z frontu

Sony KDL 32CX525 z frontu

32-calowy telewizor Sony waży 15 kg, a wiec jak na swoje rozmiary dość mało. Nikt nie będzie miał problemu by go samodzielnie postawić. Telewizor nie ma z przodu szyby, dlatego nie waży dużo. Co prawda wygląda mniej efektownie, ale przynajmniej nie ma problemu z odbijaniem promieni słonecznych od ekranu.

Sony KDL 32CX525 ma wygodną obrotową podstawę i oryginalny sposób montażu. Chwilę zajmuje, żeby stwierdzić, w jaki sposób go zmontować, ale po tej chwili - choć nieoczywista - ujawnia się prostota tego rozwiązania. Najpierw montujemy podstawkę, a potem sam ekran od góry nakładamy na stojącą na stoliku podstawkę. I voila. Szybko i wygodnie - można jeszcze telewizor dokręcić śrubami (ale trzyma się nawet bez dokręcania). Zatrzask jest wygodny i stabilny. Szkoda, że inni producenci nie stosują takiego rozwiązania nakładania ekranu od góry. Aczkolwiek przy większych rozmiarach ekranów pewnie taki montaż byłby dość problematyczny.

2. Sony KDL 32CX525 - fabryczne ustawienia obrazu

Sony KDL 32CX525 pomimo małych rozmiarów wyświetla obraz Full HD - chociaż przy takiej przekątnej nie ma wielkiej różnicy miedzy 720p a 1080p. Widać jednak, że Full HD stało się standardem nawet w budżetowych telewizorach.

Sony KDL 32CX525 z Saturna

Sony KDL 32CX525 z Saturna

Sony wyposażył swój telewizor KDL 32CX525 w kilka domyślnych ustawień obrazu. Wystarczy, że klikniemy na pilocie przycisk “Scene" i już możemy wybierać pomiędzy następującymi trybami - Automat, Ogólny, kinowy, sport, muzyka, animacja, zdjęcia, gra, grafika. Ustawień dużo, chociaż trudno znaleźć te najlepsze ustawienie. Fabryczna kalibracja nie zachwyca. Zasadniczo tryb automatyczny to w istocie tryb dynamiczny - bardzo przejaskrawiony, dobry tylko do prezentacji w sklepie. W przypadku tego telewizora najlepiej chyba oglądać filmy w trybie kinowym, który jest chyba najlepiej skalibrowany - daje bardziej naturalne odcienie, ale niestety trochę cierpi kolorystyka w tym trybie. Kolory jakby trochę zbyt wyblakłe, za bardzo przyciemnione. Telewizor nadaje się raczej do własnoręcznej kalibracji.

Sony KDL 32CX525

Sony KDL 32CX525

3. Sony KDL 32CX525 - jakość obrazu na filmach Blu-ray

Sprawdziłem jakość wyświetlanego obrazu na 5 filmach Blu-ray (Odyseja Kosmiczna 2001, Mission Impossible 3, Tron Dziedzictwo, Incepcja, Mroczny Rycerz).

W Sony 32CX525 filmy mają problem z oddawaniem efektu rozdzielczości Full HD. Filmy, które w innych telewizorach są ostre jak żyleta, tutaj są mocno wygładzone, rozmazane.

Czerń w 32CX525 nie zachwyca - jest bardzo przeciętna, już na pierwszy rzut oka. Właściwie mamy tu do czynią ze skalą szarości. Jak ktoś jest wrażliwy na głęboką czerń, to zdecydowanie odradzam ten telewizor. W Aniołach i Demonach w 720p czerń to absolutnie skale szarości.

W 2001 Odysei kosmicznej monolit zamiast być smoliście czarny jest...szary. Niestety tu wychodzą m.in. wady podświetlenia CFFL. Kolorystyka w filmie Kubricka tez zostawia trochę do życzenia. Krwawy świt człowieka w Odysei Kosmicznej 2001 wygląda jakoś blado. Kosmosowi też brakuje dużo do gwiezdnych czeluści. Jest szaro... Nie da się tego ukryć.

Podczas oglądania Mission Impossible 3, zwróciłem uwagę na jasność ekranu - jeżeli chodzi o podświetlenie to jest w miarę równomierne - nie rzuca się w oczy, by któryś fragment ekranu był zdecydowanie za mocno podświetlony. Tutaj plus dla Sony.

Sony KDL 32CX525 zielony

Sony KDL 32CX525 zielony

Trochę gorzej jest z kolorystyką w niektórych filmach. W Tron Dziedzictwo jest mało odcieni kolorów, trochę rozmazują się kolory. Tron bardzo słabo wygląda zwłaszcza w ciemnych scenach - lepiej wygląda w dobrze doświetlonych scenach. Zieleń jest jakaś wyblakła - ogólnie kolory raczej pozbawione życia, mało soczyste. W scenie ze światłami punktowymi jest zbyt jasno - cały ekran jest rozświetlony, a nie tylko w miejscach, gdzie są umieszczone latarnie. Tron Dziedzictwo wygląda na Sony 32CX525 naprawdę brzydko. Również w przypadku tego filmu wychodzi słaba głębia czerni - pamiętna scena zakładania dysku na bohatera (wręcz stworzona do organoleptycznego mierzenia kontrastu) jest pozbawiona prawdziwej czerni. Telewizor co prawda pokazuje ładną, mocną biel (w tym technologia LCD zawsze była mocna), ale wokół tej bieli są jednak szarości... Kontrast powoduje wrażenie sztuczności. Ładną biel rzuca się w oczy w Incepcji. Zwłaszcza śnieżnobiałe sceny z filmu Nolana mogą się podobać. Co ciekawe, film Nolana lepiej prezentuje się w trybie ogólnym niż kinowym.

Niestety największym problemem Sony KDL 32CX525 jest nienaturalne oddawanie ruchu, czyli jedna z dwóch wad, które od zawsze trapiły telewizory LCD. W Mrocznym Rycerzu w dynamicznych momentach matryca nie nadąża za wydarzeniami. Słabo oddany ruch da się też zauważyć w dynamicznych scenach z Mission Impossible 3. W tym telewizorze odświeżanie to jedynie 50Hz.

Najładniej na Sony KDL 32CX525 prezentują się filmy animowane. Telewizor lepiej sprawuje się w kolorowych filmach, gdzie można podbić kontrast. Im bardziej sztuczny film, tym lepiej wygląda na tym telewizorze.

4. Internet w Sony KDL 32CX525

Opcje internetowe są bardzo bogate jak na budżetowy model telewizora. To zdecydowanie najmocniejsza strona tego modelu. Pomimo, że telewizor Sony KDL 32CX525 to model właściwie budżetowy (zwłaszcza jak na Sony, który z reguły stawia na droższe telewizory), to otrzymujemy tutaj dostęp do internetu. Po podłączeniu kabla Ethernet, system automatycznie uruchomia funkcję Internet Bravia Video.

Sony KDL 32CX525 internet

Sony KDL 32CX525 internet

W ramach internetu możemy oglądać takie serwisy VOD jak TVN, Ipla, AXN, Eurosport, YouTube oraz mój ulubiony Wideodetektyw (zwiastuny filmów kinowych w HD). Ale to nie wszystko, bo do tego dostajemy jeszcze możliwość rozmowy przez Skype (oczywiście musimy podłączyć kamerę i mikrofon do telewizora). Co więcej, możemy też korzystać z otwartej przeglądarki, która pozwala serfować nam bez ograniczeń po internecie. Mamy też dostęp do Facebooka i Twittera - możemy z nick korzystać nawet podczas oglądania (np. komentować film) - miejsce na wpisy pojawiają się z prawej strony ekranu.

5. Sony KDL 32CX525 - wyposażenie

Sony KDL 32CX525 jak na tani, podstawowy model ma solidne wyposażenie. 4 porty HDMI (czyli tyle, co w drogich, dużych modelach TV) to aż nadto. Do tego aż 2 USB oraz nagrywarka obsługująca zewnętrzny dysk twardy, pozwalająca nagrywać programy z TV.

Jeżeli korzystaliście wcześniej z przyjemnością z konsoli PlayStation3 lub odtwarzacza Blu-ray firmy Sony, to z pewnością będziecie zadowoleni, gdyż menu znane z tych urządzeń obsługuje również ten telewizor. Sony ma chyba najbardziej charakterystyczne menu wśród producentów. Ja sam bardzo cenię sobie ten interfejs i w przypadku tego telewizora również myślę, że jest wygodny i intuicyjny w użytkowaniu. Bardzo szybko przyzwyczajamy się do niego i bez instrukcji łatwo odnajdujemy interesujące nas funkcje. W menu mamy też wyszczególnieone funkcje i treści, z których ostatnio korzystaliśmy. Podoba mi się też tryb czuwania po bezczynności - można go ustawić aż do 4 godzin, czyli więcej niż w innych telewizorach. Także dołączony pilot odbiega od standardu - ma gumowane przyciski, jest dość płaski i... wklęsły. Całkiem wygodny.

6. Filmy z USB na Sony KDL 32CX525

Tutaj Sony trochę dał ciała. Bardzo niewygodne jest wchodzenie w menu USB - po włożeniu sticka do złącza, nic nam się nie pojawia. Co więcej, do menu z plikami na USB nie możemy się dostać nawet przez listę złącz z pilota. Musimy ręcznie sami znaleźć w menu port USB. Telewizor odtwarza filmy DivX i mp4. Niestety nie odczytuje plików mkv. Filmy w niższej rozdzielczości nie wyglądają zbyt dobrze, brakuje tu dobrego upscalera. Niestety nie działają napisy TXT w filmach. Telewizor odczytuje natomiast napisy SRT. Niewiele jest też informacji na ekranie o naszych plikach filmowych. Na plus należy zaliczyć fakt, ze filmy wygodnie możemy przewijać.

Sony KDL 32CX525 ekonaklejka

Sony KDL 32CX525 ekonaklejka

7. Sony KDL 32CX525 - ekologiczność i ekonomiczność

Sony zaklasyfikował 32CX525 do klasy energetycznej C (według europejskiej naklejki energetycznej). Telewizor ma według niej pobierać 73 W. A jak jest w rzeczywistości? Sprawdziłem to za pomocą miernika elektrycznego. Kiedy telewizor Sony KDL 32CX525 jest włączony (czarny ekran), pobór prądu w telewizorze wynosi 34 W. W trybie standby telewizor pożera 9W (niestety nie ma przycisku odłączającego od prądu). Natomiast podczas oglądania filmów faktycznie telewizor pobiera w trybie ogólnym 70W (w trybie kinowym 65W), a więc bez problemu mieści się w normie założonej przez producenta. Jest funkcja oszczędzania energii, ale mamy do wyboru jedynie dwie opcje (słabe i intensywne). Cieszy natomiast fakt, że Sony wbudował czujnik natężenia światła.

8. Sony KDL 32CX525 - ocena końcowa

W skrócie, Sony KDL 32CX525 to podstawowy telewizor z gatunku budżetowych z przeciętną jakością obrazu i mało eleganckim designem, który wyróżnia się jednak solidną konstrukcją, zaawansowanymi funkcjami internetowymi oraz bardzo dobrym wyposażeniem jak na tę klasę cenową. Cenowo Sony jest trochę drogi, bo kosztuje ok. 1900 zł (inne małe telewizory LCD z klasycznym podświetleniem CCFL np. Hannspree SJ32DMNB możemy kupić już za tysiąc zł, a nowe telewizory z podświetleniem diodami LED jak np. Funai LED Katana kosztują tylko 1500-1700 zł.). Nad zakupem tego telewizora warto się dobrze zastanowić, bo można przepłacić.

Sony KDL 32CX525 z frontu 2

Sony KDL 32CX525 z frontu 2

Dobrze wyposażony internetowy grubas z przeciętną jakością obrazu

Sony KDL 32CX525 to telewizor LCD dla niewymagających widzów. Jeżeli ktoś chce oglądać na nim filmy Blu-ray, to raczej odradzam, bo obraz na kolana Was nie rzuci. Polecam go zwłaszcza tym, którzy docenią siłę niewyszukanej, acz solidnej konstrukcji, rozbudowanych funkcji internetowych i bogatego wyposażenia. Ten telewizor można byłoby polecić w budżetowej kategorii cena/jakość do 2 tys. zł. Jeżeli wystarczy wam dość przeciętna jakość obrazu, a chcecie mieć wielofunkcyjny mały telewizorek, to będziecie z niego zadowoleni. 32CX525 to może być tez dobra propozycja dla dzieci, gdyż animacje wyglądają w nim duże lepiej niż filmy fabularne.

Sony KDL 32CX525 - zalety

+ rozbudowane funkcje internetowe

+ solidna, klasyczna konstrukcja

+ bdb wygląd filmów animowanych

+ Skype, Twitter, Facebook

+ bogate wyposażenie (4 HDMI, 2 USB)

+ ładna biel

+ intuicyjne, wygodne menu w stylu PS3

+ otwarta przeglądarka

+ oryginalny sposób montażu

Sony KDL 32CX525 - wady

- grube kształty

- podświetlenie CCFL (brak LED)

- przeciętna jakość obrazu

- słaba głębia czerni

- kiepskie odwzorowanie ruchu (tylko 50 Hz)

- niewygodne korzystanie USB

- nie odtwarza mkv i txt

- brudząca się obudowa w kolorze piano black

- trochę drogo w stosunku do konkurencji