Sony KDS-55A2000

55-calowy telewizor tylnoprojekcyjny wykonany w technologii SXRD o rozdzielczości Full HD.

55-calowy telewizor tylnoprojekcyjny wykonany w technologii SXRD o rozdzielczości Full HD.

Sony KDS-55A2000

Świetna jakość obrazu zarówno przy oglądaniu filmów w Full HD, jak i w standardowej rozdzielczości. Dobre wyposażenie i atrakcyjna cena.

Sony KDS-55A2000

Ergonomiczny, wykonany z dobrych jakościowo materiałów.

Telewizory tylnoprojekcyjne, chociaż bardzo popularne w USA, ze względu na duże gabaryty obudów nie znajdowały uznania w Europie. Ta sytuacja może ulec zmianie wraz z wprowadzeniem nowych, bardziej płaskich odbiorników tego typu. Do redakcyjnych testów trafiło takie właśnie urządzenie: niezwykle ciekawy telewizor Sony KDS-55A2000, którego obudowa ma głębokość 48 cm. Zaletą tego urządzenia jest nie tylko olbrzymia przekątna ekranu (aż 55 cali), ale i możliwość wyświetlania obrazu w pełnej rozdzielczości HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Warto dodać, że model ten kosztuje 9000 zł, a w tej cenie nie można kupić telewizora plazmowego/LCD czy projektora, oferującego takie parametry obrazu. Ponadto w przypadku tego odbiornika nie ma problemu z występowaniem tzw. efektu tęczy, bo telewizor Sony nie korzysta z technologii DLP lecz SXRD (która łączy najlepsze cechy DLP i LCD). Wyświetlany na ekranie urządzenia obraz jest idealnie spójny, nie widać poszczególnych pikseli, a oferowany współczynnik kontrastu wynosi 10 000:1.

Sony KDS-55A2000

Werdykt

Odbiornik pracuje bardzo cicho, a pobiera przy tym o wiele mniej energii niż 42-calowa plazma czy LCD - zaledwie 210 W! Telewizor Sony został bogato wyposażony. Ma podwójny tuner telewizyjny - analogowy i cyfrowy DVB-T z czytnikiem CI na karty dostępu warunkowego. Posiada też kilka zaawansowanych układów poprawy jakości obrazu, z których najważniejsze to procesor Bravia Engine PRO (odpowiedzialny za wzmacnianie kontrastu i nasycenie kolorów) oraz Cinema Black Pro (współpracujący z dynamiczną przesłoną, pozwalający uzyskać czerń o wyjątkowo dobrej głębi). W menu urządzenia dostępne są rozbudowane możliwości samodzielnego ustawiania parametrów obrazu (gotowe profile nie są najwyższej jakości). Pozwalają one tak skonfigurować telewizor Sony, że prezentowany obraz jest niezwykle szczegółowy, z dobrze nasyconymi kolorami oraz głęboką czernią, i to nie tylko przy oglądaniu filmów z płyt Blu-ray/HD DVD, lecz także z DVD-Video. W KDS-55A2000 wyeliminowano wadę wielu odbiorników tylnoprojekcyjnych - ograniczone kąty widzenia. W tym modelu są one niezwykle szerokie. Ponadto ze względu na bardzo szybki czas reakcji paneli SXRD (ok. 2 ms) obraz wyświetlany jest bez smużenia.

Informacje

Typ telewizor tylnoprojekcyjny 55" (16:9)

Cena 9000 zł

Dystrybutor Sony Polandhttp://www.sony.pl

Wymiary 129,2 x 91,3 x 48 cm

Waga 39 kg

Funkcje Bravia Engine PRO, Cinema Black Pro, Live Colour Creation, cyfrowa redukcja szumów, teletekst, profile obrazu, profile dźwięku, timer, wyrównywanie poziomu głośności dźwięku, telegazeta, dwa tunery TV, Virtual Dolby, Dolby Pro Logic

Złącza 2 x HDMI, S-Video, 2 x Euroscart, kompozytowe, 2 x komponentowe, 3 wejścia i 1 wyjście audio RCA, PCMCIA, VGA

Potencjalni rywale

Samsung SP 50L7HX 9500 zł

50-calowy model DLP o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Dobre wyposażenie, atrakcyjna stylistyka.

Thomson 50DSZ644DLP 12 500 zł

Bardzo dobrze wyposażony, 50-calowy, tylnoprojekcyjny telewizor DLP. Rozdzielczość 1280 x 720 pikseli.