Sony KLV-L32MRX1

32-calowytelewizor LCD umożliwiający korzystanie z kart pamięci do odtwarzania i nagrywania materiału wideo.

32-calowytelewizor LCD umożliwiający korzystanie z kart pamięci do odtwarzania i nagrywania materiału wideo.

Sony KLV-L32MRX1
Telewizory LCD są wyposażane w coraz większe matryce ciekłokrystaliczne i wielkością powoli doganiają ekrany plazmowe. Są jednak wciąż urządzeniami droższymi, co jest jednak zrozumiałe - wystarczy porównać skalę produkcji modeli ekranów obu rodzajów. Plazmy produkowane są od lat i obecnie ich ceny gwałtownie spadają. W niedługim czasie taki sam los powinien spotkać modele LCD. Zanim jednak do tego dojdzie, duże ekrany ciekłokrystaliczne będą drogą zabawką, przeznaczoną dla stosunkowo nielicznej grupy odbiorców. Testowany przez nas 32-calowy model Sony to produkt ekskluzywny, jednak z racji średniej wielkości ekranu jest oferowany w cenie porównywalnej z wieloma 42-calowymi ekranami plazmowymi innych producentów. Wprawdzie w sieciach sklepowych oferujących elektronikę użytkową można już kupić duże plazmy za cenę dwukrotnie niższą, lecz są to produkty, które generują obraz niskiej rozdzielczości (WVGA) i nie są przystosowane, ze względu na rozdzielczość matrycy, do prezentacji materiału HDTV. LCD Sony, pomimo 32 cali ekranu, może wyświetlać obraz w rozdzielczości 1280 x 768 pikseli. Nie są to pełne proporcje 16:9, gdyż Sony zdecydowało się w tym modelu na matrycę 15:9 (dopiero model 42-calowy prezentuje obraz 16:9). Ekran doskonale radzi sobie z wyświetlaniem obrazów panoramicznych zapisanych na krążkach DVD, lecz lepiej nadaje się do wyświetlania obrazu telewizyjnego 4:3 przeskalowanego do proporcji 15:9. Zniekształcenia powstające w procesie inteligentnego rozciągania obrazu są mniejsze niż zwykle. W trybie Smart obraz zostaje nieco rozciągnięty wzdłuż górnej i dolnej krawędzi. Są to ubytki tak niewielkie, że nie przeszkadzają w komfortowym oglądaniu audycji telewizyjnych. Telewizor Sony ma ciekawą stylistykę i ultranowoczesny wygląd. Ekran otoczony jest przezroczystą szklaną ramą, która obejmuje także boczne, podłużne głośniki. Dzięki temu efektownemu zabiegowi kolumny sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu. Telewizor standardowo dostarczany jest z metalową podstawą. Opcjonalnie można dokupić wieszak ścienny. Wzorem zaawansowanych modeli ekranów plazmowych, telewizor wyposażono w zewnętrzny moduł kryjący gniazda przyłączeniowe oraz większość elementów elektroniki. Łączy się go z telewizorem specjalnym cyfrowym okablowaniem. Do telewizora należy dodatkowo doprowadzić zasilanie. Taki sposób komunikacji ma niewątpliwe zalety.

Sony KLV-L32MRX1

Pilot - metalowy, doskonała jakość wykonania. Klawisze rozplanowane poprawnie, pewna pracapod dużym kątem.

Tuner można zamknąć w szafce (odbiornik sygnałów podczerwieni znajduje się w obudowie ekranu) i podłączyć do niego wszelkie dodatkowe źródła, zaś telewizor zawiesić na ścianie i doprowadzić sygnał audio-wideo jedynie dwoma kablami. Unika się w ten sposób plątaniny kabli, jaka wystąpiłaby, gdyby trzeba było wszelkie elementy kina domowego podpinać bezpośrednio do ekranu. Tuner ma gabaryty charakterystyczne dla dużych, standardowej wysokości odtwarzaczy DVD. Pod uchylną klapką, stanowiącą dolną część przedniego panelu, ukryto klawisze do obsługi menu ekranowego oraz podręczne gniazda audio-wideo. Standardowy zestaw wejść: S-Video, kompozyt i audio uzupełnia wejście komputerowe VGA oraz odpowiadające mu wejście audio minijack. Niestety, telewizor nie ma ani jednego wejścia cyfrowego wideo. To niewątpliwie niedopatrzenie, którego nie sposób zrozumieć. Wejście DVI czy HDMI byłoby wskazane nie tylko do podłączenia komputera, ale także odtwarzacza DVD. To ostatnie pozostaje podłączyć okablowaniem komponentowym i najlepiej do telewizora wysłać sygnał poddany progresywnemu skanowaniu. W takiej właśnie konfiguracji ekran pokazuje pełnię swoich możliwości (do czasu gdy w Europie nie upowszechni się telewizja HDTV, która oferuje wyższą rozdzielczość niż odtwarzacz DVD). Moduł zewnętrzny wyposażono w dwa tunery telewizyjne, co pozwala na jednoczesne oglądanie na ekranie (funkcja PAP) obrazu z dwóch stacji telewizyjnych. Wielkość okienka podglądu można wygodnie regulować. Co ciekawe, telewizor Sony można także uznać za swoistą nagrywarkę wideo. Zewnętrzna "skrzynka" posiada bowiem czytnik kart Memory Stick/Pro, który pozwala nie tylko odczytywać filmy i zdjęcia (MPEG1 i 4, JPG), ale także zapisywać obraz na nośnik. Możliwości są interesujące, np. stopklatkę obrazu telewizyjnego możemy zapisać na kartę pamięci lub zaprogramować godzinę rozpoczęcia nagrania i na karcie pamięci zapisać ulubioną audycję (30 min średniej jakości na nośniku 128 MB). Tak więc telewizor Sony może pełnić także funkcję magnetowidu. Sygnał telewizyjny dostarczany do ekranu ma bardzo wysoką jakość. Zastosowano tu cyfrowy filtr grzebieniowy 3D, który w znacznym stopniu usuwa szumy i poprawia jakość docierającego sygnału antenowego.

Z kolei procesor Vega Engine dynamicznie reguluje kontrast i jasność ekranu. Te funkcje spotkamy także u konkurencji, trzeba jednak przyznać, że panel LCD zastosowany w 32-calowym telewizorze Sony jest wysokiej jakości (wyższej niż w także testowanym przez nas modelu 26-calowym). Czerń jest głęboka (choć nie tak dobra jak w modelach Panasonica czy Philipsa), a kolory bardzo naturalne. Przy oglądaniu dynamicznych, szybkich obrazów widać niewielkie smużenie, które nie jest wynikiem wolnego czasu reakcji matrycy, lecz efektem pracy cyfrowych układów korekcji wizji. Układ DRC pozwala na płynną regulację charakterystyki obrazu. Na dwóch osiach mamy następujące parametry: realizm i czystość obrazu. Przesuwając wskaźnik w stronę realizmu, otrzymujemy bardziej dokładny obraz. Z kolei wybierając kierunek "czystość", uzyskujemy większą płynność obrazu. W Sony KLV-L32MRX1 możemy ustawić dla poszczególnych wejść 3 różne charakterystyki DRC.

Informacje

Typ 32" telewizor LCD (15:9)

Cena 22 000 zł

Dystrybutor Sony Polandhttp://www.sony.pl

Wymiary 105,2 x 63,5 x 22,9 cm

Waga 9 kg

Funkcje Wega Engine, cyfrowa redukcja szumów, teletekst, profile obrazu, profile dźwięku, timer, BBE, Virtual Dolby Surround, wyrównywanie poziomu głośności dźwięku, telegazeta, nagrywarka Memory Stick/Pro, dwa tunery TV, PAP

Złącza

wejścia: antenowe,S-Video, 3 Euroscart, kompozyt, komponent,3 audio RCA, audio minijack, VGA, do subwoofera aktywnego, zaciski głośnikowe dla kanału centralnego, control S,

wyjścia: słuchawkowe

Potencjalni rywale

Philips 37PF9986 25 000 zł

Wysoka jakość obrazu z 37-calowej matrycy. Wyposażony w cyfrowe wejścia wideo. Nie ma nagrywarki na karty pamięci.

Panasonic TX-32LX1PZ 15 999 zł

Atrakcyjna cena, świetna głębia czerni i wysoki kontrast. Ubogi zestaw gniazd. Nie ma nagrywarki na karty pamięci.

Dlaczego

Dobra jakość obrazuz płyt DVD, żywe, poprawnie nasycone barwy, przeciętna głębia czerni. Brak cyfrowych wejść wideo i cyfrowego wyjścia audio.