Sony MDR-DS3000

Bezprzewodowe słuchawki, które są w stanie zastąpić amplituner i zestaw kolumn 5.1.

Bezprzewodowe słuchawki, które są w stanie zastąpić amplituner i zestaw kolumn 5.1.

Próby stworzenia idealnych wielokanałowych słuchawek powodują, że nowe rozwiązania na rynku pojawiają się praktycznie co kilka miesięcy. Mieliśmy już do czynienia z urządzeniami stworzonymi z różnych pomysłów. Najczęściej producenci wyposażają słuchawki w kilka niewielkich głośniczków, które umiejscowione bliżej lub dalej małżowiny mają sprawiać, że dźwięk będzie odbierany przez nasze zmysły jako otaczający. Nie zawsze taka sztuka się udaje, a dodatkowo mnożenie małych przetworników w niewielkiej słuchawce niedobrze wpływa na brzmienie. Sony poszło inną drogą, którą wcześniej wybrało już kilku producentów - symulacji otoczenia dźwiękiem emitowanym jedynie z dwóch źródeł.

Sony MDR-DS3000

Realistyczne efekty przestrzenne. Praca pod ekstremalnie szerokim kątem. Dobra ergonomia i brzmienie.

MDR-DS3000 są przystosowane do współpracy ze źródłami oferującymi dźwięk w formatach Dolby Digital, DTS i Dolby Pro Logic II. Zestaw składa się ze słuchawek oraz stacji dokującej emitującej fale podczerwieni, będącej zarazem ładowarką. Słuchawki wyposażone są w parę akumulatorów AAA, które można w prosty sposób ładować bez konieczności ich wyjmowania. Wystarczy umieścić słuchawki w stacji dokującej, a ładowanie akumulatorów zostanie rozpoczęte. Na przedniej ściance mamy wskaźnik ładowania baterii. Po jego zgaśnięciu możemy rozpocząć korzystanie z "nauszników". Aby sprawniej i oszczędniej gospodarować zasobami energii, Sony wyposażyło słuchawki w sprytny system automatycznego wyłączania zasilania. Jeśli zdejmiemy słuchawki z głowy, to automatycznie zmniejszymy naprężenie paska pod pałąkiem łączącym oba nauszniki. W tym momencie zasilanie zostanie odcięte. Proste to, ale i zarazem bardzo skuteczne rozwiązanie. Stacja dokująca jest wyposażona w dekodery DD, DTS oraz DPL II. Konwerter cyfrowo-analogowy Delta/Sigma to przetwornik 18-bitowy. Sygnał dostarczamy do "centrali" z DVD za pośrednictwem cyfrowej transmisji optycznej lub analogowej stereo. Jak widać, aby stworzyć sobie wielokanałowe, efektowe kino, wystarczy posiadać odtwarzacz DVD i słuchawki. Problem leży jednak w tym, że zwykle ze słuchawek może korzystać jedna osoba. Na to jednak także znajdzie się rada, bowiem stacja dokująca może obsłużyć nieograniczoną liczbę słuchawek bezprzewodowych, które można kupować samodzielnie (niestety nie w Polsce). Za tworzenie efektów przestrzennych odpowiada technologia Sony VPT (Virtual Phones Technology) z wydajnym procesorem Logic 3D. Efekty działania tego tandemu są doskonałe. Sony już w swoich amplitunerach udowodniło, że w kwestii tworzenia wirtualnych przestrzeni ma dużo do powiedzenia.

W słuchawkach wykorzystano doświadczenie firmy w tym zakresie. Tak dobrej i wiarygodnej symulacji otoczenia dźwiękiem emitowanym jedynie z dwóch źródeł jeszcze nie słyszeliśmy. Te słuchawki rzeczywiście mogą zastąpić zestaw 5.1. Precyzja lokowania dźwięków w przestrzeni jest doskonała, a nasze zmysły są oszukiwane z mistrzowską skutecznością. Użytkownik ma do wyboru trzy tryby pracy słuchawek: bez dodatkowych efektów - tradycyjny przekaz stereo, kinowy - symulacja zestawu 5.1 oraz podobny do niego lecz przystosowany do słuchania muzyki - music. Ten ostatni wybija głos solisty na pierwszy plan, nieco zbyt mocno go eksponując. Cierpią na tym dalsze plany niegwarantujące już tak dobrej separacji instrumentów, jak ma to miejsce w trybie kinowym. Z drugiej strony tryb kinowy do słuchania nagrań koncertowych się nie nadaje. O ile podczas oglądania filmów partie dialogowe są czytelne i wyraźne, to już w tym samym trybie słuchanie solisty z towarzyszącym mu zespołem sprawia, że głos piosenkarza ginie w lawinie muzycznych informacji. Warto także wspomnieć o jednej z najistotniejszych cech słuchawek, czyli komunikacji bezprzewodowej. Sony wykorzystało w tym modelu transmisję w podczerwieni. Ogranicza ona zasięg do ok. 7 m od stacji bazowej. Imponująca jest szerokość kąta, pod którym słuchawki pracują.

Z naszych doświadczeń wynika, że sięga on ok. 170 stopni! W momencie gdy zasięg jest tracony, słuchawki automatycznie są wyciszane, aby nie maltretować uszu nieprzyjemnym szumem. Niestety, transmisja nie jest pozbawiona wad. Najlepsze efekty, czysty pozbawiony szumów dźwięk uzyskamy, siedząc naprzeciw nadajnika lub pod niewielkim do niego kątem. Im większy kąt, tym wyraźniejszy będzie szum wynikający z gorszej transmisji.

Pod względem brzmienia słuchawki sprawują się bardzo dobrze. Mocno zaakcentowany jest bas, który nie męczy słuchającego, a jednocześnie wyraźnie stanowi fundament nagrań. Soprany są czyste i niewyostrzone, a średnie tony płynnie spajają oba skrajne podzakresy.

Informacje

Typ słuchawki wielokanałowe

Cena 1149 zł

Wymiary 14,5 x 15 x 14,6 cm

Waga 0,37 kg

Dystrybutor Sony Polandhttp://www.sony.pl

Funkcje niezależna regulacja głośności obu słuchawek, dekodery DD, DTS i DPL II, możliwość zwiększenia dynamiki o 8 dB dla sygnału analogowego

Złącza analgowe stereo RCA, cyfrowe optyczne

Potencjalni Rywale

Philips SBCHD1500 1599 zł

Funkcjonalnie bardziej zaawansowane, również korzystają z procesora DPS do tworzenia efektów przestrzennych. Transmisja radiowa.

AKG HEARO 999 Audiosphere 1999 zł

Możliwość wyboru jednego z 7 trybów przestrzennych. Brak dekodera DTS.