Sony Music zapłaci za rootkity

Koncern Sony Music zawarł porozumienie z grupą nabywców płyt CD, wyposażonych w systemy zabezpieczające wykorzystujące rootkity. Porozumienie przewiduje, że firma wypłaci konsumentom odszkodowania.

Porozumienie zostało już oficjalnie zatwierdzone przez sędziego, który prowadził sprawę przeciwko Sony Music (do sądów trafiły trzy niezależne pozwy przygotowane przez grupy konsumentów).

Problemy Sony zaczęły się w listopadzie ubiegłego roku, gdy Mark Russinovich - ekspert ds. zabezpieczeń, odkrył, że oprogramowanie mające zabezpieczać płyty CD Audio firmy Sony Music przed nieautoryzowanym kopiowaniem wykorzystuje rootkity (o konsekwencjach tego odkrycia pisaliśmy m.in. w tekście "DRM Sony na śmietniku historii?").

Zawarte przez firmę oraz autorów pozwów porozumienie przewiduje, że osoby, które kupiły płyty z rootkitami otrzymają od Sony Music rekompensatę. Przewidziano dwa warianty - pierwszy przewiduje, że klient dostanie 7,5 USD oraz możliwość pobrania z serwisu muzycznego Sony jednej płyty. W drugim wariancie klient rezygnuje z gotówki, ale zamiast tego może pobrać trzy płyty.

Przedstawiciele Sony Music oświadczyli, że są bardzo zadowoleni z osiągniętego porozumienia.