Sony NEC Optiarc: Nowe nagrywarki DVD

Sony NEC Optiarc, firma joint venture założona przez oddziały NEC i Sony, wprowadziła oficjalnie do swojej oferty trzy nowe nagrywarki DVD - modele AD-7173A, AD-7170A i ND-5170A. Urządzenia, które przeznaczone są do montażu w obudowie komputera, umożliwiają zapis płyt DVD z maksymalną prędkością 18x. Ponadto jedno z nich wyposażono w technologię Labelflash.

Model AD-7173A umożliwia "wypalenie" godzinnego filmu jakości DVD w pięć minut. Urządzenie bez problemu obsługuje nośniki dwuwarstwowe oraz wielokrotnego zapisu. Umożliwia zapis płyt DVD z następującymi maksymalnymi prędkościami: 18x dla DVD+R i DVD-R, 8x dla DVD+RW i DVD DL (DVD+R DL i DVD-R DL), 6x dla DVD-RW i 12x dla DVD-RAM, natomiast zapis płyty CD odbywa się z prędkością (maks.) 48x (CD-R) i 32x (CD-RW). Maksymalna prędkość odczytu to 16x dla DVD i 48x dla CD. Co istotne, do dyspozycji użytkownika oddano bardzo przydatną technologię Labelflash, która stanowi alternatywę dla LightScribe i umożliwia etykietowania krążków DVD za pomocą promienia lasera.

Firma zaprezentowała również dwie nagrywarki przeznaczone dla klientów z nieco mniej zasobnym portfelem. W odróżnieniu od poprzednika model AD-7170A pozbawiono technologii Labelflash, a w modelu ND-5170A dodatkowo ograniczono możliwość współpracy z płytami DVD-RAM.

Cała trójka wewnętrznych napędów powinna wkróce pojawić się w sprzedaży.