Sony PSP - europejska premiera przed Wielkanocą?

Podczas środowej konferencji prasowej, prezes Sony Computer Entertainment zdradził przybliżoną datę premiery PlayStation Portable (PSP) w USA i Europie - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nowa przenośna konsola japońskiej korporacji trafi do sprzedaży pod koniec marca tego roku.

Sony PSP - europejska premiera przed Wielkanocą?

Z PSP w dłoniach

W lutym ubiegłego roku, przedstawiciele Sony informowali o przesunięciu amerykańskiej i europejskiej premiery konsoli PSP na koniec bieżącego roku fiskalnego, który upływa 31 marca. Informacje te potwierdzono również przy okazji japońskiej premiery konsoli nie precyzując jednak dokładnego terminu. Kolejne potwierdzenie planów korporacji co do PSP, 'wypłynęło' od prezesa i CEO Sony Computer Entertainment - Kena Kutaragiego. Odpowiadając podczas środowej konferencji prasowej na pytanie, o datę wprowadzenia PSP na rynek amerykański powiedział:

"Nastąpi to prawdopodobnie w marcu" - i dodał - "Chcielibyśmy, aby europejska premiera konsoli, także odbyła się w marcu. Macie przecież Wielkanoc".

W tym roku Wielkanoc przypada na 27 marca - europejskiej premiery PSP należy więc wyczekiwać na krótko przed świętami.

Japońska premiera PSP, która miała miejsce 12 grudnia 2004 roku, okazała się sukcesem - w okresie od 12 do 31 grudnia w Japonii sprzedano, bowiem ponad 510 000 egzemplarzy PSP (głownie w pierwszych dniach od premiery). Do końca marca bieżącego roku Sony planuje dostarczyć na rynek ponad 3 miliony egzemplarzy PSP, mimo tego, że jak twierdzi Kuragi, może to okazać się niezwykle trudne ze względu na fakt, że Sony spodziewa się niedoboru podstawowych komponentów do produkcji konsoli obejmujących m.in. zaawansowane półprzewodniki. (specyfikacja PSP)

Sony PSP - europejska premiera przed Wielkanocą?

Wizerunek pudełka i dysku UMD z pierwszą grą na PSP

Najważniejszy konkurent PSP - nowa, dwuekranowa konsola Nintendo DS - okazała się przebojem zarówno w USA, jak i Japonii. Od dnia premiery, która miała miejsce 21 listopada 2004 do końca ubiegłego roku, sprzedano w USA ponad milion egzemplarzy DS. W Japonii, gdzie nowe dziecko Nintendo zadebiutowało 2 grudnia także sprzedano ponad milion egzemplarzy, z których połowa znalazła chętnych nabywców w ciągu zaledwie czterech tygodni. W związku z tak oszałamiającym sukcesem, firma Nintendo już dwukrotnie zwiększała limit planowanych ogólnoświatowych dostaw - jeszcze przed premierą postanowiono, że do końca marca 2005 firma dostarczy, nie 3,5 miliona konsol, jak wcześniej planowano ale 4 miliony. Aktualnie limit ten wynosi już 5 milionów egzemplarzy. Czy wobec sygnalizowanych, przez prezesa Sony Entertainment, braków w dostawach komponentów, PSP będzie wstanie zagrozić hegemonii Nintendo na rynku przenośnych konsoli - okaże się już w marcu, kiedy oba gadżety trafią na rynek europejski.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: