Sony PSP – pierwsza oficjalna prezentacja konsoli

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podczas tegorocznego E3 firma Sony Computer Entertainment oficjalnie zaprezentowała swoją nową przenośną konsolę PlayStationPortable (PSP) udostępniając również szczegółową specyfikację techniczną urządzenia. Jak zapewnia producent, PSP będzie oferować równie wysoką wydajność w grach co PS2, a ponadto zostanie wyposażona w podstawowe funkcje odtwarzacza multimedialnego. Premiera PSP w Japonii planowana jest jeszcze w bieżącym roku, a w Europie i USA pojawi się natomiast wiosną przyszłego roku.

Sony PSP – pierwsza oficjalna prezentacja konsoli

Z PSP w dłoniach

PSP, nazywana przez producenta również 'Walkmanem XXI wieku" będzie wyposażona w szerokoekranowy wyświetlacz TFT LCD o rozmiarach 16:9 i rozdzielczości 480 x 272 pixeli w pełnym kolorze (16.77 millionów barw). Ekran został umieszczony na środku czarnej, zgrabnej obudowy o wymiarach 170mm x 74mm x 23mm. PSP będzie ważyć 260g i jak zapewnia producent, będzie bardzo wygodna w obsłudze - funkcjonalność i rozmieszczenie

Sony PSP – pierwsza oficjalna prezentacja konsoli

Zestaw PSP UMD dysk i karta pamięci

przycisków kontrolnych zostały oparte na rozwiązaniach stosowanych w konsolach PlayStation i PlayStation 2. PSP będzie również wyposażona w podstawowe funkcje odtwarzacza multimedialnego – wbudowane głośniki stereo, wyjście słuchawkowe oraz możliwość regulacji jasności obrazu i wyboru pomiędzy kilkoma trybami dźwięku.

Sony PSP – pierwsza oficjalna prezentacja konsoli

Tył konsoli PSP

PSP będzie wyposażona także w USB 2.0 oraz będzie obsługiwać bezprzewodowy protokół 802.11b (Wi-Fi), dzięki czemu użytkownicy będą mogli zdalnie 'łączyć się' z rozmaitymi urządzeniami w domu lub sieciami zewnętrznymi. Możliwe będą wieloosobowe rozgrywki w Internecie lub łączenie konsol bezpośrednio w sieć za pośrednictwem trasmisji bezprzewodowej. Ponadto PSP pozwala również na pobieranie danych i oprogramowania po przez port USB lub sieci bezprzewodowe, które możemy zapisywać na Memory Stiuk PRO Duo.

Sony PSP – pierwsza oficjalna prezentacja konsoli

Wizerunek pudełka i dysku UMD z pierwszą grą na PSP

PSP będzie również wyposażona w czytnik UMD (Universal Media Disc) – małych (60 mm) dysków o pojemności do 1,8 GB, na których będą wydawane gry i filmy przeznaczone na PSP. Bezpieczeństwo i ochronę przed nielegalnym kopiowaniem oprogramowania mają zapewnić unikalne ID nadawane każdemu egzemplarzowi konsoli oraz 128-bitowe klucze szyfrujące dla zasobów dystrybuowanych na dyskach UMD.

Szczegółowa specyfikacja techniczna:

Nazwa produktu: PlayStation Portable (PSP)

Kolor: Black

Rozmiary: ok. 170 mm (Wys) x 74 mm (Szer) x 23 mm (Gł)

Waga : ok. 260 g (łącznie z baterią)

Procesor: PSP CPU, taktowany 333MHz

Pamięć podstawowa: 32MB

Wbudowana pamięć DRAM: 4MB

Wyświetlacz: szerokoekranowy - 4,3" 16:9 TFT LCD, o rozdzielczości 480 x 272 pixeli (16.77 mln kolorów)

Wbudowane głośniki stereo

IEEE 802.11b (Wi-Fi)

USB 2.0)

Memory Stick PRO Duo

IrDA

IR Remote (SIRCS)

Napęd: UMD Drive

Akcesoria standardowe:

Słuchawki z pilotem

Słuchawki z pilotem i mikrofonem

Zewnętrzna bateria

GPS USB dla PSP

Klawiatura USB dla PSP

W testach: kamera USB

Specyfikacja dysków UMD:

Rozmiary: 65 mm x 64 mm x 4,2 mm

Waga: 10g

Pojemność maksymalna: 1,8 GB

Kodowanie: AES 128-bit

UMD Audio (kodeki: ATRAC3plusTM, PCM, (MPEG4 AVC))

UMD Wideo (kodeki: MPEG4 AVC, ATRAC3plusTM

Caption PNG)