Sony PSP - przenośny pożeracz czasu!

Blady strach padł na wszystkich producentów przenośnych konsol, kiedy Sony podało informację o pracach nad wprowadzeniem nowego handhelda. Wszyscy mieli w pamięci sytuację, jaka wydarzyła się, gdy na rynku pojawiło się pierwsze i drugie PlayStation. Pierwszego września w całej Europie ruszyła sprzedaż PSP - najnowszej konsolki Sony. Wcześniej z tym urządzeniem mogli zetknąć się Japończycy i Amerykanie. Teraz także Europejczycy mogą przekonać się, czy PSP to urządzenie godne uwagi, czy tylko przereklamowany gadżet.

Zanim urządzenie powędrowało do sklepów, Sony raczyło wszystkich filmikami z gier, oraz informacjami na temat potężnych możliwości PSP. Efektowne gry, które jakością grafiki nie odbiegają od stacjonarnej PS2, odtwarzacz plików muzycznych, filmów i zdjęć spowodowały, że od grudnia zeszłego roku do lipca 2005 urządzenie znalazło aż 5 milionów nabywców. Zainteresowanie było tak wielkie, że Sony nie nadążało z produkcją kolejnych egzemplarzy, a internetowe sklepy ograniczały sprzedaż do jednej konsoli na osobę.

Co w pudle piszczy

Pudełko z konsolą, oprócz samego PSP, zawiera ładowarkę, kartę pamięci Memory Stick DUO Pro 32 MB, słuchawki wraz z pilotem, pokrowiec, "smycz" aby konsola nie wypadła nam z ręki w trakcie gry, ściereczkę do wycierania ekranu oraz demo disc z materiałami prezentującymi możliwości sprzętu. Niestety na próżno można szukać kabla, który pozwoliłby nam podłączyć PSP do komputera. Konsola wykonana jest bardzo starannie i precyzyjnie i sprawia wrażenie solidnej. Obecnie w Europie jest dostępna tylko czarna obudowa - w Japonii od września można nabyć PSP w kolorze białym.

PSP

PSP

To co najbardziej rzuca się w oczy to duży czterocalowy wyświetlacz LCD, który zajmuje większą część obudowy. Po lewej stronie umieszczono dwa kontrolery - cyfrowy (strzałki) i analogowy (odpowiednik grzybka z pada PS2). Prawa strona ma cztery konfigurowalne przyciski odpowiadające w grach za różne funkcje. Projektanci pozostawili znane z dużych PlayStation oznaczenia tj. "krzyżyk" "trójkąt" "kółko" i "kwadrat". Każdy, kto miał, lub ma styczność ze stacjonarnymi konsolami Sony, bez problemu poradzi sobie z obsługą PSP.

U góry znajdują się dwa dodatkowe przyciski, port podczerwieni i wejście na kabel USB. Na dole zaś znaleźć można wejścia na słuchawki i zasilacz. Z tyłu PSP umieszczono duże, charakterystyczne logo urządzenia. Znajduje się ono na osłonie napędu odtwarzającego płyty UMD (standardowy nośnik danych dla PSP o pojemności 1.8 GB). Oprócz tego z lewej strony przygotowano miejsce na akumulator, a z prawej znajduje się wejście na karty Memory Stick.

Prostota to podstawa

Przygodę z PSP trzeba rozpocząć od naładowania akumulatora. Niestety bateria jest jednym ze słabszych elementów konsoli. Jej moc to 1800 mAh co pozwala na około 4 godziny grania, lub na obejrzenie 2,5-godzinnego filmu.


Zobacz również