Sony PlayStation 5 - możliwy tryb wieloosobowy w każdej grze

DualShock 5 po raz pierwszy może zaoferować moduł do gry wieloosobowej.

Już za rok półki sklepowe zostaną zalane przez konsole nowej generacji. Mowa oczywiście o Xbox Scarlett oraz PlayStation 5. Sony projektuje swoją konsolę i kontroler DualShock 5 tak, aby wznieść poziom rozgrywki na zupełnie nieznany poziom. W chwili obecnej wiemy już, że Japończycy przewidują 6-7 letni cykl życia produktu. Taki okres czasu to dla elektroniki wieczność. Z tego właśnie powodu PS5 będzie bardzo przyszłościowa w momencie premiery. Każda konfiguracja ma zaoferować nośnik SSD, a podzespoły będą w stanie obsłużyć rozdzielczość 8K.

Sony PlayStation 5 - możliwy tryb wieloosobowy w każdej grze

Źródło: sony.com

Sony zamierza także dodać kilka funkcji, które sprawią, że gra stanie się jeszcze bardziej interaktywna i towarzyska. W głównej mierze projektanci skupiają się na grach online w trybie wieloosobowym.

Sony ma pomysł, aby zamienić gry jednoosobowe w gry dla wielu graczy.

W połowie 2018 roku do USTPO (United States Patent and Trademark Office) wpłynął patent na "Rozdzielenie wspólnych kontroli i przekazywanie kontroli w grze wideo". Patent ten został zatwierdzony w dniu 5 grudnia 2019 roku i zawiera szczegółową dokumentacje opisującą, w jaki sposób Sony zamierza zamienić gry jednoosobowe w gry wieloosobowe.

Spółka Sony Interactive Entertainment odpowiedzialna za rozwój konsoli PlayStation pracuje nad nową technologią, która pozwoli z każdej gry jednoosobowej stworzyć grę wieloosobową. Uprawnienia do sterowania przekazywane będą pomiędzy poszczególnymi kontrolerami. Całość ma działać zarówno lokalnie, jak i w chmurze i obejmować od dwóch do czterech użytkowników.

Rozwiązanie zostanie prawdopodobnie wdrożone w PlayStation 5. Konsola pojawi się na rynku przed świętami 2020.

Sony PlayStation 5 - możliwy tryb wieloosobowy w każdej grze

Źródło: nl.letsgodigital.org

Funkcja bazuje na możliwości podziału funkcjonalności kontrolera DualShock. Każdy gracz uzyska dostęp do wybranej części przycisków na własnym kontrolerze. Dzięki temu przykładowo grając w strzelaninę jeden gracz odpowiada za poruszanie się, drugi za kucanie i skakanie, a trzeci za strzelanie.

Podział rozgrywki pomiędzy użytkownikami ma działać w praktycznie każdej grze, która zostanie wprowadzona na konsolę PlayStation 5. Dzięki interakcji pomiędzy użytkownikami możliwe będzie osiągnięcie wspólnego celu poprzez grę zespołową.

Funkcja dostępna będzie zarówno lokalnie, jak i w chmurze. Oznacza to, że użytkownicy grając w trybie z podziałem obowiązków nie muszą fizycznie znajdować się przed jedną konsolą.

Jeden z graczy jest główną postacią, która ma możliwość nadawania uprawnień innym rozgrywającym. W rozgrywce może brać udział maksymalnie czterech graczy.

Możliwe jest także stworzenie dwóch zespołów i rywalizacja pomiędzy nimi.

Idealnym przykładem gry, w której wykorzystać można by współdzielenie rozgrywki jest Beyond Two Souls. W tym tytule użytkownik samodzielnie przełącza się pomiędzy dwiema postaciami.

Sony PlayStation 5 - możliwy tryb wieloosobowy w każdej grze

Źródło: nl.letsgodigital.org

W chwili obecnej wiemy, że konsola PlayStation 5 z kontrolerem DualShock 5 zadebiutuje pod koniec 2020 roku. Będzie to pierwsze PlayStation wyposażone w dysk SSD oraz z obsługą monitorów o rozdzielczości 8K.

Za wydajność odpowiadać będzie zmodyfikowany procesor AMD Ryzen trzeciej generacji, który wyposażony jest w osiem rdzeni i oparty na nowej mikro architekturze Zen 2 produkowanej w 7 nm procesie technologicznym. Za przetwarzanie grafiki odpowiedzialny będzie niestandardowy wariant z rodziny Radeon Navi. Całość obsługiwać będzie raytracing. Japończycy potwierdzili także, że pracują nad nowym kontrolerem DualShock 5, który obsługiwać będzie haptyczne sprężenie zwrotne z adaptacyjnymi wyzwalaczami.

Źródło: nl.letsgodigital.com