Sony PlayStation: trudno uwierzyć, ale to już 20 lat...

Dokładnie 20 lat temu na rynku japońskim pojawiła się konsola Sony PlayStation.

Marka PlayStation jest znana każdemu graczowi. Prawdopodobnie jednak niewielu pamięta, że pierwsza konsola Sony trafiła na rynek japoński 20 lat temu, dokładnie 3 grudnia 1994 roku. Blisko rok później (dokładnie 29 września 1995 roku) pojawiła się w Europie, natomiast w Polsce zagościła oficjalnie dopiero w czerwcu 1996 roku stawiając ogromne wyzwanie dla kieszeni graczy. Jej cena została bowiem ustalona na poziomie 1599 złotych, czyli była blisko dwa razy wyższa niż średnie zarobki Polaków.

Sony PlayStation: trudno uwierzyć, ale to już 20 lat...

Sony PlayStation

"StacjaGier" (dosłowne tłumaczenie PlayStation) określana jest też często skrótem PSX, gdzie "X" pozostał jako wspomnienie po szybko zakończonej współpracy Sony z firmą Nintendo. Urządzenie zaprojektował Ken Kutaragi, natomiast jego podstawowe parametry to: 32-bitowy procesor RISC R3000A MIPS taktowany zegarem 33.8688 MHz Cache 4 kB, 2 MB pamięci RAM i obsługa maksymalnej rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Logo konsoli zostało wyłonione z kilkudziesięciu propozycji. Opracował Manabu Sakamoto, który dał się też zapamiętać jako twórca loga laptopów VAIO.

Zobacz również:

  • Ile trwa dostawa PlayStation 5? Sklepy nam odpowiedziały! [16.09.2021]

Na koniec warto dodać, że PlayStation to pierwsza konsola, która sprzedała się w liczbie ponad 100 milionów egzemplarzy. Zajęło jej to 9 lat i 6 miesięcy.

PlayStation 4

Obecnie na rynku dostępna jest konsola PlayStation 4. Sprzedaje się świetnie i daje wiele radości nie tylko graczom, ale i firmie Sony. Znacząco bowiem pokonuje najnowszą konsolę Microsoftu pod względem sprzedaży.