Sony RDR-GX7

Pierwsza dwuformatowa, stacjonarna nagrywarka DVD, która pojawiła się w polskich sklepach

Pierwsza dwuformatowa, stacjonarna nagrywarka DVD, która pojawiła się w polskich sklepach.

Kierownictwo Sony bardzo długo zwlekało z wprowadzeniem na rynek wypalarki DVD (wg terminologii tej firmy - rekordera). Podczas gdy konkurencja kształciła się, serwując klientom którąś już z rzędu generację produktów tego typu, japoński koncern przygotowywał się do debiutu w tym segmencie, dopracowując model GX7 w zaciszu firmowych laboratoriów. Trzeba przyznać, że w momencie gdy przyszło już do stawienia czoła konkurencji, produkt zaskoczył niejednego kinomana. Okazało się, że GX7 obsługuje kilka formatów zapisu materiału audio-wideo. Oprócz popularnego i kompatybilnego z większością odtwarzaczy stacjonarnych formatu DVD-R, model ten nagrywa także na płytach DVD-RW i DVD+RW. Niestety, z niewiadomych przyczyn zabrakło obsługi płyt DVD+R. Strata to jednak niewielka, DVD-R bowiem daje podobną, jeśli nie większą kompatybilność, a przecież przy krążkach jednorazowego zapisu ta cecha ma kluczowe znaczenie.

Sony RDR-GX7

GX7 już na pierwszy rzut oka prezentuje się jako produkt luksusowy. W stosunku do konkurencji jest droższy, w zamian oferuje jednak kilka istotnych ulepszeń. Po pierwsze, jest dwuformatowy. Po drugie, wyposażono go w przetwornik wideo bardzo wysokiej jakości, taki jak spotkany w wyższych modelach odtwarzaczy DVD marki Sony. Pracuje z parametrami 12-bit./108 MHz, co czyni go najbardziej zaawansowanym układem wizyjnym, jaki jest wykorzystywany w wypalarkach DVD dostępnych na rynku polskim. Dodatkowym plusem jest wyposażenie w wyjścia wizyjne komponentowe. Rekorder Sony nie jest pozbawiony wad. Pierwsza z nich wychodzi na jaw zaraz po uruchomieniu urządzenia. Słychać wtedy szum wentylatora odprowadzającego ciepłe powietrze z wnętrza obudowy. Niestety, wiatrak pracuje cały czas i jest dość wyraźnie słyszalny. Głośny jest także napęd. Szczególnie zwraca uwagę głośność jego pracy podczas zapisu na płytach DVD. Odtwarzanie odbywa się już ciszej.

Sony RDR-GX7

Byłby znakomity pod względem ergonomii, gdyby nie ukrycie klawiszy nagrywania pod odsuwaną klapką. Przecież są to guziki podstawowe.

Najważniejsze elementy stacjonarnej wypalarki DVD to - naszym zdaniem - łatwość obsługi i jakość algorytmów odpowiadających za nagrywanie filmów. Z pierwszego obowiązku Sony wychodzi absolutnie na tarczy, jako bezapelacyjny triumfator. Menu dopracowano w szczegółach. Jest ono prezentowane w formie grafiki w wysokiej rozdzielczości. Prostota dotarcia do poszczególnych opcji jest imponująca, ergonomia stoi na najwyższym poziomie. Niestety, zawiedliśmy się nieco liczbą dostępnych opcji związanych z nagrywaniem. Nie chodzi już o brak wspaniałej funkcji Time Slip dostępnej w urządzeniach DVD-RAM (polega ona na możliwości oglądania i nagrywania filmu jednocześnie). Brakowało tak elementarnych rzeczy, jak możliwość szybkiego ustawienia nagrania z domyślnym skokiem czasowym co 30 min. Informacje o przestrzeni dostępnej na płycie również nie są dobrze wyeksponowane. Uruchamiając nagrywanie na częściowo zapisanym krążku, nie otrzymujemy czytelnej informacji, ile czasu mamy jeszcze do dyspozycji. Tryby zapisu są za to opracowane porządnie. Jest ich 6 i różnią się oczywiście czasem nagrania oraz jakością zapisu. W trybie HQ (studyjna jakość) na krążku zmieś-ci się godzina filmu. HSP zapewnia już 1,5 godz., a domyślny SP 2 godz. Najdłuższy materiał, jaki nagramy na jednym krążku DVD, w przypadku tego urządzenia może wynieść 6 godz. Tryby do SP włącznie oferują bardzo dobrą jakość zapisu. Pozostałe "długie" programy mają już dużo słabsze algorytmy, widać wyraźnie objawy kompresji, tła poruszają się za przemieszczającymi się po ekranie postaciami itp. Na tle konkurencji spod znaku Philipsa i Panasonica model Sony słabiej nagrywa długie audycje. Wracając do zagadnienia ergonomii, warto wyróżnić nagrywarkę GX7 za łatwość obsługi. Firma stanęła przed niełatwym zadaniem opracowania interfejsu, który nie będzie wymagał od użytkownika znajomości niuansów, różnic występujących pomiędzy kilkoma obsługiwanymi formatami zapisu DVD itd. Końcowy efekt jest znakomity. Nawet laik nie zwróci uwagi na to, czy używa płyty DVD+RW, DVD-R czy DVD-RW. Wypalarka Sony wyróżnia się także w innej dziedzinie - jakości brzmienia. To, bez popadania w przesadę, można porównać z oferowanym przez dobre, audiofilskie odtwarzacze CD.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 4999 zł

Wymiary 43 x 8,9 x 38,1 cm

Waga 5,7 kg

Dystrybutor Sony Poland http://www.sony.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt: CD-Audio, CD-R/CD-RW, DVD-Video, DVD-R, DVD-RW, DVD+RW, DVD+R

Zapis: DVD-R, DVD-RW, DVD+RW

Funkcje profile obrazu, profile dźwięku, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, 6 trybów zapisu, filtr blokowy, ShowView, pobieranie tytułów audycji z telegazety

Złącza 3 x S-Video, 3 x kompozyt, 2 x Euroscart, cyfrowe wyjście optyczne i elektryczne, komponent, FireWire, RCA