Sony RDR-HX710

Nagrywarka umożliwiająca zapis materiału wideo nawet na dwuwarstwowych płytach DVD.

Nagrywarka umożliwiająca zapis materiału wideo nawet na dwuwarstwowych płytach DVD.

Sony RDR-HX710

Pierwsze modele stacjonarnych nagrywarek Sony nie dorównywały funkcjonalnością produktom konkurencji. Ostrożność we wprowadzaniu rekorderów DVD spowodowała, że kiedy inni producenci reklamowali już kolejną generację tych urządzeń, Sony prezentowało swój pierwszy model. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie. Sony jest już bez wątpienia jednym z najważniejszych producentów cyfrowidów i z każdą kolejną serią zdecydowanie ulepsza ich funkcjonalność i poprawia jakość zapisu materiału audio-wideo.

Testowany przez nas RDR-HX710 jest wyposażony zarówno w nagrywarkę płyt DVD, jak i dysk twardy o znacznej pojemności, bo aż 160 GB. W nowym modelu Sony nastąpiły istotne zmiany stylistyczne. Urządzenie przypomina produkty z lat 80., ma proste, kanciaste kształty. Jest przy tym niewysokie i, co bardzo istotne, zostało wykonane z dobrych materiałów. Nagrywa płyty DVD+/- pojedynczego i wielokrotnego zapisu. Nowością jest możliwość zapisu danych na płytach DVD+R DL, czyli krążkach dwuwarstwowych mieszczących ok. 8,5 GB danych (można na nich umieścić dwa razy więcej materiału wideo niż na standardowym DVD). Na razie korzyść z obsługi tych płyt jest niewielka, bo o ile obecnie DVD+R kosztują ok. 2 zł, o tyle najtańszy krążek DL - ok. 25 zł.

Sony RDR-HX710

Pilot - wykonany z dobrych materiałów, bardzo ergonomiczny. Niemal wzorcowy rozkład przycisków, gdyby nie ukrycie klawiszy nagrywania pod odsuwaną klapką.

Urządzenie Sony oferuje bardzo dużo trybów zapisu. Podczas gdy modele Panasonica i LG (których testy prezentujemy także w tym numerze) oferują 4-5 trybów, Sony ma ich aż 8. Różnią się one jakością obrazu i dźwięku, a co za tym idzie wielkością miejsca zajmowanego na płycie DVD lub dysku twardym. Sony z myślą o wymagających użytkownikach opracowało specjalny tryb zapisu wysokiej jakości HQ+, który jest dostępny tylko przy nagrywaniu filmów na dysk twardy. Spowodowane jest to bardzo dużą ilością danych przypadających na sekundę nagrania (tzw. bitrate) - aż 15 Mb/s. Doskonałe nagrania na DVD-Video oferują bitrate do 9 Mb/s, a typowe nagranie nie przekracza 4-5 Mb/s. Dlatego w trybie HQ+ na dysku twardym zmieści się jedynie 21 godzin nagrań. Więcej można zapisać, korzystając z pozostałych trybów. W najwyższym osiągalnym dla krążków DVD trybie HQ można zmieścić godzinę filmu na płycie DVD i ok. 33 godzin na dysku twardym. Zapewniający dobrą jakość tryb SP pozwala na zapis odpowiednio: 2 i 67 godzin. Maksymalne długości nagrań (w trybie SLP) to: 6 i 204 godziny. O ile w starszych modelach rekorderów Sony użycie trybów słabszych niż SP mogło być stosowane jedynie awaryjnie, o tyle w RDR-HX710 tak poprawiono algorytmy kodowania, że pozwalają na korzystanie nawet z trybu SLP. Użycie trybu HQ+ potrafi sprawić, że zapisane programy prezentują się lepiej niż w oryginale. Jak to jest możliwe? Zanim jeszcze rozpocznie się kodowanie materiału wideo zostaje uruchomiony zaawansowany układ korekcji i dokonywana jest wstępna redukcja zniekształceń w poszczególnych klatkach. Następnie prace rozpoczyna wstępny graficzny korektor wizji.

W kolejnym etapie materiał jest kodowany do formatu MPEG. Na etapie obróbki końcowej przeprowadza się redukcję zakłóceń w klatkach i szumów blokowych oraz uruchamiany jest graficzny korektor wizji w celu uzyskania szczegółowego, zrównoważonego obrazu i zminimalizowania interferencji między kolejnymi klatkami. To jednak nie koniec poprawiania jakości obrazu, bo podczas odtwarzania materiał jest ponownie ulepszany. W efekcie bez względu na to, czy oglądamy film z dysku twardego czy film DVD-Video ze standardowej płyty, obraz ma doskonałą jakość i kinowy charakter. Ciekawostką jest lista opcji, które można wybrać podczas nagrywania. Obraz może być zapisywany w proporcjach 16:9, 4:3 (domyślnie) lub automatycznie (działa tylko dla dysku twardego).

Model Sony niestety nie pozwala na kopiowanie niezabezpieczonych filmów DVD. Nie da się tak jak w modelu Panasonica przegrać filmu na dysk, a następnie na płytę. To naszym zdaniem ogranicza możliwości urządzenia. Doskonała jest za to czułość wbudowanego tunera TV. Działa on lepiej niż w modelu Panasonica, dając obraz bardzo czysty, pozbawiony szumów. Szukanie kanałów przy pierwszym programowaniu trwa długo, jednak czynność tę zwykle wykonuje się tylko raz, tak więc trudno to uznać za istotną wadę. Jakość obrazu jest bardzo dobra zarówno przy oglądaniu filmów DVD, jak i nagranego materiału filmowego. Kolory są ciepłe, obraz jest kontrastowy i naturalny. Podobnie jak w innych modelach Sony sekcja wideo nie zawodzi, oferując widzowi kinowy charakter obrazu kosztem nieco mniejszej detaliczności czy precyzji konturowania.

Informacje

Typ nagrywarka DVD z HDD

Cena 2299 zł

Dystrybutor Sony Poland,http://www.sony.pl

Wymiary 43 x 6,5 x 32,8 cm

Waga 4,9 kg

Obsługiwane formaty

Odczyt CD-Audio, CD-R\CD-RW, DVD-Video, DVD-R, DVD-RW, DVD+RW, DVD+R, DVD+R DL

Zapis DVD-R, DVD-RW, DVD+RW, DVD+R, DVD+R DL, dysk twardy

Funkcje profile obrazu, profile dźwięku, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, 8 trybów zapisu, filtr blokowy, ShowView, pobieranie tytułów audycji z telegazety, Chasing Playback (możliwość rozpoczęcia odtwarzania przed zakończeniem nagrywania), przegrywanie filmów z dysku na płyty DVD i odwrotnie (ale tylko z płyt nagranych w nagrywarce) z prędkością do 64x, synchronizacja rozpoczęcia i zakończenia nagrania z zewnętrznego tunera satelitarnego, zaawansowana edycja nagrań, odtwarzanie MP3 (tylko z płyt CD), tzw. stopklatka w trakcie oglądania programu telewizyjnego

Złącza 3 x S-Video, 3 x kompozyt, 3 x RCA audio, 2 x Euroscart, cyfrowe wyjście optyczne i elektryczne, komponent, i.Link.

Dlaczego

Znakomity tuner TV, świetna praca algorytmów kompresji obrazu i dźwięku. Nie ma możliwości kopiowania płyt DVD-Video.

Główni rywale

Panasonic DMR-E50H 2199 zł

(7/2005)

Rewelacyjna jakość nagrań we wszystkich trybach zapisu. Rozbudowane funkcje kopiowania danych pomiędzy nośnikami. Dobra jakość obrazu i dźwięku.

LG RH7800 1999 zł

(7/2005)

Nagrywarka o niezbyt skutecznych algorytmach kompresji nagrywanego materiału wideo, ale umożliwiająca odtwarzanie filmów DivX.