Sony STR-DE597

Najtańszy obecnie w ofercie Sony model amplitunera 6.1 zaskakuje niewielkimi wymiarami.

Najtańszy obecnie w ofercie Sony model amplitunera 6.1 zaskakuje niewielkimi wymiarami.

Sony STR-DE597
Sony STR-DE597 sprawia wrażenie urządzenia, przy projektowaniu którego skoncentrowano się przede wszystkim na niskich kosztach jego wytworzenia. Przód wykonano z przeciętnej jakości plastiku, sztywność i solidność pozostałych elementów obudowy także pozostawiają nieco do życzenia. Podobnie jest z sekcją zasilania. Zasilacz impulsowy nie ma szans na wydajne wysterowanie wszystkich 6 końcówek dysponujących mocą po 100 W na kanał. Modele konkurencji oferują więcej - wyposażone są często nawet w potężne toroidalne zasilacze wysokiej mocy. Stylistyka urządzenia jest dość oryginalna. Mała obudowa jest bardzo płytka. Wyświetlacz jest miniaturowy i pomimo dobrej czytelności punktowych napisów, z większej odległości trudno wypatrzyć na nim wyświetlane informacje. Amplitunery Sony zawsze zaskakiwały mnogością opcji dotyczących ustawień dźwięku przestrzennego.

Sony STR-DE597

Wygląda jak dodawany do najtańszych telewizorów Sony - czarny, wąski i długi. Obsługa mało intuicyjna, wymaga przyzwyczajenia.

Podczas gdy w modelach konkurencji można było jedynie określić odległość kolumn od słuchacza i ewentualnie wyrównać poziom głośności w poszczególnych kolumnach, Sony udostępniało takie opcje, jak ustalanie wysokości umiejscowienia kolumn czy mnożenie wirtualnych głośników z boku i za słuchaczem. Dlatego nasze zdziwienie wzbudził fakt, że STR-DE597 ma właściwie tylko zestaw standardowych opcji. Dla pocieszenia pozostawiono jedynie ustalanie wysokości umiejscowienia kolumn surround. Tylna kolumna centralna może występować pojedynczo - jeśli jej nie ma, można odciąć zasilanie od zbędnej końcówki mocy. Urządzenie wyposażono w dekodery DD EX, DLP II, DTS ES i DTS 96/24. Zestaw gniazd na tylnym panelu jest bardzo skromny - jedynie kompozytowe złącza wideo oraz przeciętnej jakości zaciski głośnikowe. Brzmienie Sony nie zachwyca. Bas schodzi nisko, jednak jest zmiękczony i ospały. Podobnie ze średnim zakresem - dźwięki są zaokrąglone, pełne, jednak zbyt "papkowate". Przekaz taki bardziej przeszkadza podczas odsłuchów stereofonicznych niż w kinie domowym, gdzie to swego rodzaju "snucie się" dźwięku tak nie razi. W ten sposób amplituner Sony imituje potężne brzmienie, maskując niedoskonałości dynamiki.

Informacje

Typ amplituner 6.1

Cena 1200 zł

Dystrybutor Sony Polandhttp://www.sony.pl

Wymiary 43 x 14,5 x 29,8 cm

Waga 7 kg

Funkcje DPL II, DD EX, DTS ES, DTS 96/24, DTS NEO:6, kilka trybów DSP, kompresja dynamiki

Złącza wejście na 6-kanałowy zewnętrzny dekoder, 6 wejść i 1 wyjście liniowe audio oraz odpowiadające im złącza kompozyt, 3 wejścia cyfrowe audio (2 optyczne i elektryczne)

Główni rywale

Koda AV-505 1299 zł

Świetnie wyposażony amplituner 6.1, o dobrej jakości wykonania. Brzmienie dynamiczne, lecz bas nieco za bardzo "poluzowany".

Pioneer VSX-D514 1100 zł

Przeciętnie wyposażony amplituner 5.1. Zestaw dekoderów słabszy niż w Sony STR-DE597, funkcje konfiguracyjne na podobnym poziomie.

Dlaczego

Poprawne wyposażenie, brzmienie rozmiękczone o ograniczonej dynamice. Nadaje się do współpracy z "twardo" grającymi kolumnami.