Sony: Tytuły na jedną platformę to już przeszłość?

Szef Sony Computer Entertainment Europe, David Reeves, stwierdził ostatnio że umowy z wydawcami, na mocy których tytuły publikowane były tylko na jedną platformę, odchodzą powoli do przeszłości. Nie znaczy to jednak, że sytuacje takie przestaną się w ogóle na rynku pojawiać.

Zdaniem Davida Reevesa w niedalekiej przyszłości znacznie większe znaczenie będą miały bezpośrednie związki producentów sprzętu z firmami tworzącymi gry komputerowe.

Sytuacja taka, zdaniem szefa Sony, spowodowana jest głównie prostą kalkulacją kosztów. Aby namówić wydawcę do wypuszczenia jakiegoś określonego tytułu tylko na jedną platformę trzeba wydać miliony dolarów. Inaczej jest w przypadku umowy zawartej bezpośrednio z producentem.

"Weźmy na przykład Quantic Dream. Oni tworzą świetne gry. Potrzebują trochę czasu i pieniędzy na ich napisanie. Jednak w zamian otrzymujemy tytuły, które możemy wydać na swoją platformę. W przypadku umowy z producentem w grę wchodzi jeszcze szereg innych kosztów. Dlatego uważam, że ta pierwsza sytuacja jest dużo bardziej korzystna dla producentów sprzętu i będzie się pojawiać w przyszłości coraz częściej."

Pełna wersja wywiadu z Davidem Reevesem dostępna jest na oficjalnej stronie GamesIndustry.biz (wersja po angielsku).


Zobacz również