Sony VAIO VGN-FZ31Z

Stare szaty, nowe wnętrze - tak pokrótce można scharakteryzować notebook Sony VAIO VGN-FZ31Z.

Stare szaty, nowe wnętrze - tak pokrótce można scharakteryzować notebook Sony VAIO VGN-FZ31Z.

Sony VAIO VGN-FZ31Z

Sony VAIO VGN-FZ31Z

Sony VAIO VGN-FZ31Z

Jest to bowiem odnowiona wersja modelu FZ11Z, który opisaliśmy przy okazji oficjalnego wprowadzenia na polski rynek komputerów przenośnych japońskiego koncernu. Rok po premierze w matowosrebrnej, stylowej obudowie z charakterystycznym logo VAIO znalazły się podzespoły odpowiadające dzisiejszym trendom.

Poprzedni procesor z serii T7300 został zastąpiony 45-nanometrowym T8300 o wyższej częstotliwości zegara (2,4 GHz), lecz nieco mniejszej pamięci L2 (3 MB). Przetwarzanie grafiki powierzono bardziej wydajnemu układowi GeForce 8600M GS, pamięć RAM powiększyła się do 4 GB, natomiast pojemność twardego dysku wzrosła o połowę do 300 GB. W sumie otrzymujesz laptop o porządnej, nowoczesnej konfiguracji, aczkolwiek w cenie zupełnie nieodpowiadającej obecnej ofercie rynkowej.

Blu-ray czyli drogo

VAIO VGN-FZ31Z mógłby kosztować tyle, ile kosztuje, gdyby przez rok nic się nie zmieniło w świecie notebooków. Wysoką cenę poprzednika FZ11Z mogły tłumaczyć trzy elementy: napęd Blu-ray, port HDMI oraz ekran z podświetlaniem dwoma lampami. Dziś napędy Blu-ray goszczą w maszynach za niewiele ponad 3 tys. zł (fakt, że to tylko czytniki, a w VAIO dostajesz nagrywarkę BD), złącze HDMI oferuje też wiele innych, dużo tańszych komputerów, zaś coraz więcej matryc LCD podświetlają już diody LED zamiast lamp.

Co gorsza, nawet wyniki testów nie przemawiają na korzyść Sony. Unowocześniona konfiguracja nie przełożyła się na istotny wzrost wydajności: zaledwie 10-procentowy skok w testach PCWorld Bench 6 Beta 2 i MobileMark2007, praktycznie żaden zysk w PCMark Vantage, za to wyraźne skrócenie czasu pracy na baterii (aż o pół godziny).

Jedyne obszary, w których FZ31Z udało się mocno odbić od wcześniejszej wersji, to wydajność grafiki (wciąż jednak gorsza od większości rywali) oraz jakość wyświetlacza (rewelacyjny kontrast i jasność, bardzo dobra reprodukcja barw).

Krótko mówiąc, nowy VAIO byłby świetnym produktem, gdyby kosztował o jedną trzecią mniej.

Sony VAIO VGN-FZ31Z

Werdykt PCWK

Procesor Intel Core 2 Duo T8300 2,4 GHz, 3 MB L2, FSB 800 MHz

Pamięć 4 GB DDR2 667

Grafika NVIDIA GeForce 8600M GS 256 MB

Waga 2,7 kg

Informacje Sony

http://vaio.sony.pl

Cena 6400 zł