Sony VAIO Z ze stacją dokującą korzystającą z interfejsu Thunderbolt

Firma Sony wprowadziła dzisiaj do swojej oferty nowy ultraprzenośny 13-calowy notebook Sony Vaio Z, którego możliwości można znacznie zwiększyć poprzez skorzystanie z opcjonalnej przystawki - Power Media Dock - oferującej kartę graficzną oraz wbudowany napęd Blu-ray. Co interesujące, komunikuje się ona z komputerem za pomocą interfejsu Intel Thunderbolt.

Nowy notebook Sony Vaio Z przeznaczony jest do profesjonalnych zastosowań dla osób, które wymagają od przenośnego komputera nie tylko dużej mobilności, ale również wydajności i ogromnej funkcjonalności.

Sprzęt japońskiej firmy dokładnie spełnia te wymagania. Oferuje bowiem 13,1-calowy ekran LCD (1600 x 900 pikseli) oraz cechuje się niewielką grubością wynoszącą zaledwie 16,65 milimetra (pozostałe wymiary to 210 x 330 mm) oraz wagą na poziomie 1,18 kilograma.

"Sercem" komputera jest procesor Intel Core i7-2620M 2,7 GHz (z Turbo Boost taktowanie zegara można podnieść do 3,40 GHz), natomiast jego pozostałe podzespoły to: 8 GB pamięci DDR3 1333 MHz SDRAM, zintegrowana grafika Intel HD 3000, dysk 256 GB SSD, moduły WLAN 802.11a/b/g/n i Bluetooth, modem modem 3G (WWAN), wyjście HDMI, touchpad obsługujący gesty oraz czytnik linii papilarnych.

Vaio Z oferuje ponadto możliwość skorzystania z funkcji Quick Boot (dzięki niej przeinstalowany 64-bitowy system Windows 7 Professional może się uruchomić nawet o 50% szybciej) oraz akumulatora pozwalającego mu na 7 godzin pracy. Co istotne, w razie potrzeby można wyposażyć go w dodatkowy akumulator (ma on postać cieniutkiej "podkładki" podłączanej od spodu komputera), który pozwala na wydłużenie wspomnianego czasu pracy o kolejne 7 godzin.

Sony Vaio Z można również przemienić w bardzo wydajny domowy sprzęt pozwalający na zabawę z najnowszymi grami oraz pracę z programami CAD.

Wszystko dzięki specjalnej opcjonalnej stacji dokującej o nazwie Power Media Dock, która wyposażona jest w kartę graficzną AMD Radeon HD 6650M oraz napęd Blu-ray (lub nagrywarkę DVD) i pozwala notebookowi Vaio na współpracę z trzema zewnętrznymi monitorami jednocześnie (stacja dysponuje wyjściem HDMI i D-Sub).

Power Media Dock mierzy 148 x 16,65 x 220 milimetrów i oferuje ponadto dwa porty USB 2.0, jeden port USB 3.0 oraz moduł Gigabit LAN. Co jednak najciekawsze, komunikuje się z notebookiem Vaio za pomocą nowoczesnego i szybkiego interfejsu Intel Thunderbolt (Sony woli jednak używać nazwy Light Peak).

Sony Vaio Z pojawi się na rynku europejskim w przyszłym miesiącu. Jego cena będzie zależała od konfiguracji i wyposażenia. Wiadomo już jednak, że w Wielkiej Brytanii trzeba będzie za niego zapłacić minimalnie 2700 funtów.