Sony VPL-ES1

Czy niedrogi biurowy projektor nadaje się tak że do kina domowego? W tym przypadku niekoniecznie.

Czy niedrogi biurowy projektor nadaje się tak że do kina domowego? W tym przypadku niekoniecznie.

Sony VPL-ES1

Projektor, który sprawdzi się w prezentacjach biznesowych. Do kina domowego tylko awaryjnie.

Sony w kampanii reklamowej przedstawia zakup modelu ES1 jako w miarę tani sposób zamiany zacisza domowego w namiastkę prawdziwego kina. Jednak ten projektor należy do biznesowej linii urządzeń, zaś kinowe modele Sony serii Cineza prezentowaliśmy już na naszych łamach, np. bardzo udany model HS10. Projektor ES1 kusi bardzo atrakcyjną ceną, szczególnie jeśli przyjrzymy się parametrom urządzenia. Jasność na poziomie 1500 ANSI lumenów wystarcza do wyświetlania obrazu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Wartości podawane przez producenta są prawdziwe, potwierdziły je nasze redakcyjne pomiary. Przydatna okazuje się także automatyczna korekcja zniekształceń trapezowych w pionie. Nie trzeba się martwić o precyzyjne ustawienie projektora w pozycji poziomej, a zniekształcenia wynikające z cyfrowej korekty są niewielkie. Obudowa jest bardzo solidnie wykonana, prezentuje się elegancko i nowocześnie. Obiektyw jest chroniony przed uszkodzeniem (w czasie przenoszenia) automatycznie zasuwaną metalową klapką.

Sony VPL-ES1

Pilot - niewielki, poprawny pod względem ergonomii. Wyposażony w niewielką liczbę dobrze opisanych klawiszy.

Rozdzielczość projektora wynosi SVGA (800 x 600 pikseli). W tym przedziale cenowym jest to jednak standard. Obraz doprowadzony do projektora z komputera cechuje przeciętny kontrast. Jasność jest wysoka, a kolory nie wykazują odchyleń od wzorca.

Po podłączeniu ES1 do odtwarzacza DVD, urządzenie wypada jednak blado. Czerń praktycznie nie istnieje, zastępują ją jasne szarości. Bardziej niż w innych projektorach o tej samej rozdzielczości (np. Epsonie S1) przeszkadzają widoczne na ekranie odstępy pomiędzy poszczególnymi pikselami. Podsumowując - w zastosowaniach biznesowych ES1 sprawdzi się dobrze, lecz w kinie domowym wychodzą jego wszystkie niedoskonałości. Miłośnikom kina domowego pozostaje zatem zwrócić uwagę na dopracowane produkty serii Cineza, które przygotowano z myślą o wyświetlaniu materiału filmowego.

Informacje

Typ projektor LCD 4:3

Cena 6700 zł

Dystrybutor Sony Poland http//www.sony.pl

Wymiary 29 x 7,8 x 28 cm

Waga 2,8 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, automatyczna korekta geometrii w pionie

Złącza wideo - S-Video, kompozytowe, komponent, VGA, audio, RS-232C

Kontrast 400:1

Jasność 1500 ANSI lumenów

Trwałość lampy 2500 godz.

Glośność 36 dB