Sony VPL-VW200

Najnowszy projektor LCOS Full HD firmy sony generuje Olśniewający obraz, za który trzeba jednak sporo zapłacić.

Najnowszy projektor LCOS Full HD firmy sony generuje Olśniewający obraz, za który trzeba jednak sporo zapłacić.

Sony VPL-VW200

Sony VPL-VW200

Do redakcyjnych testów trafił VPL-VW200, najbardziej zaawansowany w ofercie Sony model projektora przeznaczonego do kina domowego. W urządzeniu zamontowano panele Full HD (o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli) wykonane w technologii LCOS, która przez Sony została nazwana SXRD. Jest to rozwiązanie łączące elementy technologii DLP i LCD (ciekłe kryształy umieszczone są na odbijającej światło powierzchni luster).

Sony VPL-VW200

Solidny, z czytelnie rozplanowanymi, podświetlanymi klawiszami.

Chociaż technologia ta oferuje tworzenie niezwykle spójnego obrazu o bardzo dobrej głębi czerni i wysokim kontraście, to dotychczas nie zdobyła dużej popularności. Powodem jest skomplikowany i kosztowny proces produkcji układów LCOS, co znajduje odbicie w wysokiej cenie projektorów z takimi panelami.

Sony VPL-VW200

Urządzenie Sony jest ciężkie - waży 20 kg. Jego bardzo duża, ale atrakcyjna stylistycznie obudowa wykonana została solidnie z dobrej jakości materiałów. Na jej tylnej ściance umieszczono bogaty zestaw gniazd, wśród których znalazły się dwa cyfrowe złącza HDMI.

Sony VPL-VW200

Projektor wyposażono w potężny, wysokiej jakości obiektyw z soczewkami firmy Carl Zeiss, wyświetlający obraz doskonale ostry na całej powierzchni ekranu. Regulacji powiększenia (zoom 1,6:1), ostrości i położenia obiektywu w pionie dokonuje się mechanicznie za pomocą pilota. Ponieważ nie ma możliwości zmiany położenia obiektywu w poziomie, projektor powinien być instalowany dokładnie na osi ekranu.

Sony VPL-VW200

Doskonale wykonany projektor, oferujący wysokiej jakości obraz.

W pracującym niemal bezgłośnie urządzeniu zastosowano nietypową ksenonową lampę o mocy 400 W. Takie źródło światła pozwala na uzyskanie naturalnych, dobrze nasyconych barw i nieskazitelnie czystej bieli. Oferowana przez VPL--VW200 maksymalna jasność wynosi ok. 800 ANSI lumenów. W trybach kinowych jest jednak zdecydowanie niższa, dlatego projektor sprawdzi się, pracując w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu.

Urządzenie Sony wyróżnia się na tle modeli konkurencji wysokim współczynnikiem kontrastu, wynoszącym 35 000:1. Dzięki temu, nawet przy całkowitym otwarciu przysłony i wyłączeniu jej automatycznej regulacji, wyświetlany obraz ma odpowiednią głębię czerni, żywe kolory oraz doskonałe zróżnicowanie odcieni - w ciemnych scenach wszystkie szczegóły są dobrze widoczne. Niewątpliwą zaletą projektora jest to, że użytkownik może korzystać nie tylko z bardzo dobrze skalibrowanych predefiniowanych ustawień, ale także samodzielnie dokonać zaawansowanej regulacji poszczególnych parametrów obrazu.

Sony VPL-VW200

Werdykt

Warto dodać, że VPL-VW200 wyposażony został w procesor Bravia Engine PRO, który potrafi sprawnie zwiększyć rozdzielczość sygnału wideo do 1080p, a także dokonuje progresywnego skanowania. Natomiast zastosowany w urządzeniu system Motionflow 120 Hz, którego zadaniem jest zwiększanie płynności wyświetlanego obrazu, nie działa dobrze - podwajanie klatek wprowadza widoczne zakłócenia, a obraz staje się mniej naturalny. Naszym zdaniem, lepiej go nie uruchamiać - panele SXRD są wystarczająco szybkie, a prezentowany wysokiej jakości obraz jest wyświetlany płynnie.

Informacje

Typ projektor LCOS (16:9)Full HD

Cena 38 000 zł

Dystrybutor Sony Poland www.sony.pl

Wymiary 49,6 x 17,5 x 57,4 cm

Waga 20 kg

Funkcje projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, mechaniczne przesuwanie obiektywu w pionie, progresywne skanowanie, dynamiczna regulacja przesłony, Cinema Black Pro, regulacja zbieżności paneli SXRD, Motionflow 120 Hz, Bravia Engine PRO, RCP

Złącza 2 x HDMI 1.3, S-Video, kompozytowe, komponentowe, VGA, LAN, RS232C, trigger 12 V

Kontrast 35 000:1

Jasność 800 ANSI lumenów

Trwałość lampy 1500 godz.

Rozdzielczość 1920 x 1080

Głośność 22 dB

Główni rywale

Epson EMP-TW20000 13 000 zł

Dobrze skalibrowany fabrycznie projektor LCD Full HD. Wysokiej jakości obraz, z doskonałym kontrastem i nasyconymi barwami. Duży zakres zoomu. Łatwa instalacja.

JVC DLA-HD1BE 20 800 zł

Dobrze wyposażony projektor Full HD, wykonany w technologii LCOS, oferujący kontrast 15 000:1.