Sony Vaio X - oficjalna premiera ultracienkiego laptopa

Koncern Sony oficjalnie zaprezentował komputery przenośne z rodziny Vaio X. Co ważne, cena komputera jest niższa niż zakładano - przedstawiciele Sony miesiąc temu twierdzili w Berlinie, że trzeba będzie za niego zapłacić "poniżej 2000 dolarów" (czyli niewiele mniej od tej kwoty). Tymczasem Vaio X dostępne będą do nabycia za 1,3 tys. USD.

Sony Vaio X

Zobacz Ranking PC World - notebooki

Vaio X - notebooki o smukłej sylwetce i niewielkich gabarytach - pokazano po raz pierwszy na wrześniowych targach IFA. Producent ujawnił wówczas część specyfikacji urządzeń - dowiedzieliśmy się m.in., że w Vaio X zastosowany zostanie 11,1-calowy wyświetlacz podświetlany diodami LED.

Obudowa Vaio X jest prawie w całości wykonana z włókien węglowych, co zapewnia jej niewielką wagę (zaledwie 725 g). Elementy wokół klawiatury i touchpada (obsługującego technologię wielodotykową) są aluminiowe. Grubość złożonego notebooka wynosi 14 mm, czyli niewiele mniej niż w zaprezentowanym kilka dni temu modelu Dell Latitude Z. Ten ostatni dysponuje jednak większym, bo 16-calowym ekranem.

Oprócz wspomnianego 11,1-calowego ekranu LED (1366 x 768 pikseli) w maszynie zastosowano 2-gigahercowy procesor Intel Atom Z550. Sony wcześniej nie podawało dokładnie, o który model CPU chodzi - jednostką centralną maszyny miał być Atom lub ewentualnie inny procesor, np. niskonapięciowy. Układ współpracuje z chipsetem Intel GMA500.

Specyfikację uzupełniają 2 GB pamięci operacyjnej DDR2 RAM, dysk SSD o pojemności 64 GB, wbudowane modemy Wi-Fi (zgodny ze standardem 802.11n) i Bluetooth oraz kamera internetowa Motion Eye. W obudowie maszyny znalazły się dwa wejścia USB 2.0 i port kart pamięci kompatybilny z formatami Memory Stick i Secure Digital. Vaio X wyposażony jest także w moduł GPS; użytkownicy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie będą mogli za jego pośrednictwem otrzymywać informacje o przewidywanym czasie dojazdu do celu podróży.

Vaio X będzie sprzedawany z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows 7 Home Premium. Komputer dostępny będzie w dwóch wersjach kolorystycznych obudowy, czarnej i złocistej.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10