Sony Xperia 5 - pierwsze wrażenia

Myśleliśmy, że na targach IFA 2019 zobaczymy smartfona Xperia 2, ale Sony zamiast tego pokazało nam model Xperia 5. Jak się sprawdza?


Sony Xperia 5 - cena i dostępność

W tym rogu na targach IFA 2019 firma Sony nie pokazała zbyt wiele, a jednym z najciekawszych produktów była Xperia 5, dość podobna do modelu Xperia 1. Na rynek wchodzi 4 października, ale już można zamówić ją w przedsprzedaży - w niektórych sklepach wysyłki rozpoczynają się już od 30 września, a cena to 3699 zł.

Sony Xperia 5 - design

Xperia 5 to mniejsza wersja flagowca Xperia 1. Właściwie na tyle podobna, że można mówić o jego "wersji mini". Są jednak pewne zmiany w stosunku do pierwowzoru, jak wejście na karty pamięci w innym miejscu czy przesunięcie moduły z aparatem w róg.

Sony Xperia 5 - pierwsze wrażenia

Wygląda całkiem zgrabnie i dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych - ciemnej, niebieskiej oraz szarej. Obudowa jest szczelna i posiada certyfikat IP68, jednak pozostają na niej odciski palców.

Sony Xperia 5 - specyfikacja i funkcje

Ponieważ jest to wersji "mini" Xperii 1, ma mniejszy wyświetlacz OLED - 6,1", pokazuje obraz w proporcjach 21:9, a rozdzielczość to FullHD+. Nie zdecydowano się na 4K, aby polepszyć wydajność i wydłużyć czas używania urządzenia na jednym ładowaniu.

Sony Xperia 5 - pierwsze wrażenia

Xperia 5 zasilana jest przez procesor Snapdragon 855, korzystający z 6GB RAM. Pamięć wewnętrzna to 128GB, a dzięki kartom pamięci można zwiększyć jej ilość. Aparat tylny jest taki sam, jak w modelu Xperia 1 - trzy obiektywy 16 mm, 26 mm i 52 mm. Na przedzie mamy jeden obiektyw 8 Mpix. Zmieniono jednak oprogramowanie - ulepszono Auto Focus, Auto Exposure i Eye AF, wprowadzono obsługę dla 30fps.

Sony Xperia 5 - pierwsze wrażenia

Cinema Pro także doczekało się poprawek i pozwala na tworzenie wielu projektów z różnymi ustawieniami, a do tego powiększono możliwości regulacji balansu bieli, ręcznego fokusa oraz poziomów nagrywania audio. Xperia 5 może korzystać z aplikacji Imaging Edge, dlatego możesz udostępniać i przesyłać obrazy z aparatów Sony Alpha oraz Cybershot. Wspiera także kontroler DuelShock 4, dzięki czemu możesz grać na telefonie w zastępstwie konsoli. Wydano nawet specjalną wersję Fortnite, która wspiera proporcje 21:9.

Wypada jednak dodać, że posiadacze Xperia 1 nie pozostaną z tyłu - otrzymają wkrótce aktualizację oprogramowania, dzięki której będą mieć te same możliwości, co osoby używający Xperia 5. Oba smartfony łączy brak wejścia słuchawkowego, ale Xperia 5 ma głośniki stereo z dynamicznym systemem wibracji. Poza tym oferuje USB-C, NFC i boczny czytnik linii papilarnych. Bateria "piątki" jest słabsza - 3140 mAh (Xperia 1 - 3300 mAh).

Wczesny werdykt

Xperia 5 to dobra alternatywa dla osób, które uznały, że Xperia 1 jest za duża i za droga. Choć różnica w cenie jest nieduża, to sam telefon jest odczuwalnie mniejszy i w wielu dłoniach będzie doskonale leżeć. Specyfikację określimy jako porządną, a możliwości - interesujące. Jednak jeśli nie jesteś fanem marki - możesz znaleźć podobne modele za mniejsze pieniądze.