Sony Xperia S i Smart Tags. Ciekawe wykorzystanie NFC

Łącznosć NFC, czyli Near Field Communication jest z reguły wspominana przy okazji mobilnych płatności. Jednak smartfony wyposażone w tą technologię mogą wykorzystać ją także do realizowania z góry ustalonych zadań. Przykładem jest tutaj akcesorium o nazwie Smart Tags.


NFC w smartfonach

Near Field Communication - z reguły mówi się o tej technologii w kontekście szybkich mobilnych płatności i uczynienia ze smartfonu czegoś na wzór elektronicznego portfela, co jeszcze długo w Polsce będzie futurystycznym śpiewem przyszłości. NFC jest typem łączności bezprzewodowej, która występuje w nowoczesnych smartfonach, obok łączności 3G, WiFi oraz Bluetooth i ma być jej uzupełnieniem. Działa na bardzo małe odległości (“Near Field"). Ponadto może działać także pasywnie - tak jak w przypadku opisywanego przez nas akcesorium Smart Tags produkcji Sony (pasywnie: nie wymaga ono baterii). Z recenzowanych przez nas smartfonów opartych o system Android łączności NFC mieliśmy okazję przyjrzeć się dopiero w trzech modelach. Jednym z nich jest Galaxy Nexus od Samsunga, czyli topowy smartfon z Androidem, w którego produkcji maczał palce sam Google. Drugim jest HTC One X, którego obecnie testujemy. Trzecim jest najnowszy smartfon produkcji Sony, już bez Ericssona, czyli Xperia S. Smart Tags mieliśmy okazję testować w połączeniu z dwoma ostatnimi modelami.

SmartTags, które testowaliśmy były w czterech różnych kolorach

SmartTags, które testowaliśmy były w czterech różnych kolorach

Smart Tags

Wraz z premierą Samsung Galaxy Nexus zaoferował szybkie przesyłanie danych między dwoma smartfonami. Nazywa się ono Galaxy Beam, i jest dostępne także we wspomnianym HTC One X. “Stuknięcie" ze sobą dwóch smartfonów powoduje przesłanie informacji, bez potrzeby uruchamiania specjalnych aplikacji do obsługi NFC, jak to ma miejsce w przypadku Bluetooth. Sony zaproponował jednak jeszcze coś innego - akcesorium o nazwie Smart Tags. To zestaw niewielkich tokenów, które można je umieścić w dowolnym miejscu i zaprogramować do swoich własnych potrzeb. Współpracują one z modułem NFC i jak wspomnieliśmy, nie wymagają zasilania. Po zbliżeniu smartfona do Smart Taga wykonuje on automatycznie zaprogramowaną wcześniej akcję.

Cztery tokeny, cztery ustawienia

Powieszony koło choinki zapachowej w samochodzie może włączyć szybko nawigację, a umieszczony koło łóżka ściszy głos i włączy budzik. Zastosowań jest dziesiątki, a każdy może dostosować Smart Tagi do własnych potrzeb. W zestawie, który dostaliśmy znajdują się cztery różnokolorowe tokeny - niebieski, czarny, czerwony i biały. Każdy z nich ma przypisaną do siebie inną akcję i nazwę - samochód, dom, biuro i sypialnia. Na szczęście nie jesteśmy ograniczeni do czynności, które ma telefon wykonać przez producenta. Każdy z tagów możemy dowolnie edytować i przypisywać mu własny zestaw akcji wedle uznania - uruchomienie aplikacji, włączenie/wyłączenie funkcji systemowej itp. Co więcej, dane te są zapisane w pamięci telefonu, a nie w Smart Tagu. Token może mieć zaprogramowane różne akcje dla różnych urządzeń - wystarczy jeden token dla wszystkich pracowników przy wejściu do biura służący np. wyciszaniu urządzenia i włączania WiFi.

Nasza opinia

Aby korzystać ze Smart Tags należy zainstalować dwie aplikacje ze sklepu Google Play przygotowane przez Sony. Jedną z nich jest Live Ware Menedżer, który służy określania akcji dla dowolnych akcesoriów podłączanych do smartfona. Drugim jest po prostu program Smart Tags. Oprócz tego w ustawieniach telefonu należy włączyć łączność NFC, i to wszystko. Dzięki temu możemy używać Smart Tags nawet ze smartfonem innej firmy, takim jak HTC One X. Smart Tags to bardzo ciekawe akcesorium. Nie jest ono tanie, ale stanowi przykład wykorzystania modułu NFC czyniące korzystanie ze smartfona jeszcze wygodniejsze. Nie spotkaliśmy się z żadnymi problemami podczas używania tagów, za każdym razem zaś smartfon wykonywał wcześniej zaplanowane działania bez problemu. “Stuknięcie" telefonem w Smart Tag zawsze było wykrywane przez telefon. Jeżeli ktoś ma potrzebę posiadania takiego akcesorium, gadżetu i używa smartfonu, który obsługuje NFC - możemy je śmiało polecić.