Sony Xperia X Premium z superjasnym ekranem wspierającym...HDR

Smartfon Sony Xperia X Premium wyposażony być może zostanie w najbardziej innowacyjny wyświetlacz na rynku wspierający technologię HDR oraz oferujący niesamowitą maksymalną jasność.

Firma Sony w 2015 roku zaryzykowała i jako pierwsza na rynku zaprezentowała smartfon wyposażony w ekran 4K (konkretnie chodzi o model Xperia Z5 Premium). Dzisiaj pojawiły się doniesienia sugerujące, że nie zamierza odpuszczać innowacyjnego podejścia w zakresie smartfonowych wyświetlaczy. Wynika z nich bowiem, że pracuje nad smartfonem Xperia X Premium, którego panel Whitemagic LCD będą cechowały:

- przekątna 5,5 cala

- rozdzielczość Full HD

- maksymalna jasność sięgająca 1300 nitów (Galaxy S7: 855 nitów)

- możliwość wyświetlania treści High Dynamic Range (HDR)

- możliwość wyświetlania 1,07 miliarda kolorów (dla porównania, obecnie high-endowe modele wyświetlają blisko 17 mln kolorów)

- odświeżanie 120 Hz

- współczynnik kontrastu 2000:1

Urządzenie korzystać ma ponadto ze Snapdragona 820, 3 GB pamięci RAM i złącza USB-C 3.1 (przede wszystkim z myślą o transferze treści HDR).

HDR w smartfonie: czy to możliwe?

Wydaje się, że tak. Warto bowiem pamiętać, że firma Sony posiada udziały w firmie Japan Display, która pod koniec 2015 roku zaprezentowała pierwszy na świecie 10-calowy panel wspierający technologię High Dynamic Range (HDR).

Czy to dobry kierunek rozwoju?

Sądzę, że znacznie lepszy niż niepotrzebne pakowanie się w jak największą gęstość pikseli. Do podobnego wniosku producenci doszli też w przypadku rozdzielczości smartfonowych aparatów stawiając bardziej na znacznie ważniejsze elementy takie jak wielkość pikseli i jakość obiektywów.

Kiedy premiera?

Nic obecnie na ten temat nie wiadomo.