Sony Xperia Z3 vs. Samsung Galaxy S5

Sony Xperia Z3 vs. Samsung Galaxy S5: wyświetlacz

W przypadku wyświetlaczy mamy do czynienia z podobnymi parametrami: Galaxy S5 oferuje 5,1-calowy wyświetlacz Full HD, natomiast Xperia Z4 5,2-calowy. Te 0,1 cala spowodowało, że niewielka przewaga (niezauważalna dla użytkownika) zaznaczyła się w przypadku gęstości pikseli (432 ppi kontra 424 ppi).

Najważniejsza różnica dotyczy technologii wykonania wyświetlaczy. Galaxy S5 dysponuje bowiem panelem Super AMOLED, zaś Xperia Z3 panelem IPS LCD Triluminos z technologią X-Reality. Ponieważ mamy tutaj do czynienia z różnymi technologiami więc najlepszym wyjściem będzie udanie się przed zakupem do sklepu i porównanie na własne oczy jakości generowanego przez oba urządzenia obrazu.

Zobacz również:

  • Samsung prezentuję aparat o mocy 200 MP! Sprawdź co potrafi
  • Wszystko co wiemy o nowym God of War – premiera, rozgrywka, platformy [26.05.2022]

Ze swojej strony dodamy tylko, że Xperia Z3 zapewnia znacznie lepszy obraz od Xperii Z2, w czym największy udział ma jasność, którym to parametrem urządzenie pokonuje też zdecydowanie czołowe flagowce z 2014 roku korzystających z ekranów IPS (HTC M8 oraz LG G3). Z kolei ekran Galaxy S5 okazał się znacznie lepszy od ekranu Galaxy S4, co wykazane zostało przez testy firmy DisplayMate, która w podsumowaniu napisała, że "jeszcze nie testowała tak dobrego smartfonowego wyświetlacza".

Sony Xperia Z3 vs. Samsung Galaxy S5: SoC

Jeżeli chodzi o SoC mamy tutaj do czynienia z identycznymi układami Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801, które oferują takie same GPU (Adreno 330) i pracują z prawie identycznymi zegarami (2,5 GHz). Różnica jednak dotyczy wspomagającej je pamięci RAM, której w przypadku Xperii Z3 mamy o 1 GB więcej.

Oba smartfony zapewniają użytkownikowi bezproblemowe przeglądanie stron internetowych, pracę z wymagającymi aplikacjami, czy odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Jeżeli chodzi o wyniki benchmarków, w testach takich jak AnTuTu 4, 3DMark, czy GFXBench oba urządzenia otrzymują podobną punktację (zmieniają się miejscami, lecz są bardzo blisko siebie). Zauważalna różnica na korzyść Galaxy S5 uwidacznia się w sprawności przeglądania stron WWW (SunSpider JavaScript Benchmark; S5 uzyskuje 2x lepszy wynik).