Sony Xperia Z3 vs. Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5 i Sony Xperia Z3 kosztują obecnie znacznie poniżej 2000 zł. Zamiast wydawać 3000 zł (i więcej) na najnowsze flagowe smartfony być może warto postawić na obecny od roku na rynku sprzęt, który w dalszym ciągu jest atrakcyjny ze względu na oferowane możliwości.

Samsung Galaxy S6 i HTC One M9 to obecnie jedyne flagowe smartfony czołowych firm, które miały oficjalną premierę w 2015 roku (model Galaxy S6 Edge wciąż traktuję bardziej jako ciekawostkę, która w parze z Galaxy Note 4 być może wytyczy nowy kierunek rozwoju smartfonów). To topowe urządzenia cechujące się bardzo wydajną platformą, za które jednak musimy sporo zapłacić:

Samsung Galaxy S5: w wersji 32 GB: 2999 zł

Sony Xperia Z3: 3149 zł

Jeżeli jednak nie dysponujemy takimi pieniędzmi, lub po prostu uważamy, że wydanie takiej sumy na smartfon to gruba przesada, możemy pójść inną drogą, tzn. zastanowić się nad zakupem jednego z zeszłorocznych flagowych smartfonów z Androidem. ProponujemySamsunga Galaxy S5, lub Sony Xperię Z3.

Sony Xperia Z3 vs. Samsung Galaxy S5: cena

W przypadku młodszego od Galaxy S5 i Xperii Z3, ale przecież już półrocznego Apple iPhone'a 6, mamy obecnie do czynienia z zaskakującą sytuację: urządzenie jest znacznie droższe niż w dniu premiery rynkowej. Na szczęście jeżeli chodzi o flagowe smartfony pracujące pod kontrolą Androida sprawa wygląda zupełnie inaczej:

Samsunga Galaxy S5 w wersji 16 GB kupimy już za nieco ponad 1500 zł

Sony Xperię Z3 kupimy za niespełna 1700 zł

Różnica pomiędzy ceną premierową a obecną okazała się o 100 zł większa w przypadku smartfona Samsunga.

Zobacz również:

  • Galaxy S22 Ultra za darmo! Najlepsze promocje na urządzenia Samsung Galaxy [24.05.2022]
  • Android 13 - Sprawdź czy Twoje urządzenie dostanie aktualizację [AKTUALIZACJA 24.05.2022]

Sony Xperia Z3 vs Samsung Galaxy S5: design

Firma Sony od dawna stawiała na konstrukcje wodo- i pyłoszczelne. Nie inaczej jest w przypadku modelu Xperia Z3. Co ważne, po raz pierwszy w historii podobne rozwiązanie w odniesieniu do flagowca zdecydowała się też zastosować firma Samsung. Porównując jednak oba urządzenia możemy zauważyć jedną bardzo istotną dla niektórych użytkowników różnicę. O ile bowiem oba modele nie boją się pyłu, o tyle stopień wodoszczelności Xperii Z3 jest na znacznie wyższym poziomie (1,5 metra pod wodą przez maksymalnie 30 minut kontra 1 metr przez 30 minut; oczywiście dane dotyczą zanurzenia w wodzie słodkiej). Ponadto warto zauważyć, że oprócz zaślepki chroniącej port micro-USB ważnym elementem związanym z wodoszczelnością Galaxy S5 jest tylna pokrywa, którą można zdejmować. Jeżeli bowiem zostanie niestarannie założona pływającego z urządzeniem użytkownika może spotkać niemiła niespodzianka. W przypadku Xperii Z3 mamy do czynienia tylko z zaślepkami.

Sony Xperia Z3 cechuje bardziej smukła konstrukcja (7,3 mm kontra 8,1 mm), co od razu jest odczuwalne. Urządzenie jest jednak nieco większe (146 x 72 mm kontra 142 x 72,5 mm) oraz cięższe (152 g kontra 145 g). Tutaj jednak różnice są na tyle małe, że nie mają znaczenia.

Szalenie ważna różnica dotyczy obudowy, a konkretnie materiału z jakiego została wykonana. Smartfon Xperia Z3 oferuje połączenie szkła z aluminium, natomiast obudowa Galaxy S5 wykonana została z plastiku. Trzymając sprzęt Sony w ręku mamy wrażenie, że posiadamy urządzenie z najwyższej półki. W przypadku sprzętu Samsunga tak nie jest. To poważna wpadka Samsunga, ponieważ urządzenie aspirujące do miana najlepszego smartfona na rynku (głównego konkurenta Apple iPhone'a 5S) powinno również odpowiednio się prezentować.

Naskakując na ten element Galaxy S5 warto jednak także wspomnieć o pozytywnym aspekcie zastosowania plastiku. Tylną klapkę (w sumie choć plastikowa, jest miła w dotyku i mało podatna na zabrudzenia) w razie konieczności (gdybyśmy np. ją poważnie porysowali) możemy bez problemu wymienić. Ponadto, co bardziej istotne, zapewnia ona, że również akumulator jest łatwo wymienialny.