Sony Xperia Z5 Premium: 1000 zł za 0,3 cala i 4K. Warto?

Sony Xperia Z5 Premium to pierwszy smartfon z ekranem 4K. Czy ta pogoń za pikselami ma sens?

Smartfon, a dokładniej najnowszy fablet Sony, model Xperia Z5 Premium, jako pierwszy na rynku oferuje ekran o rozdzielczości 4K, 3840 x 2160 pikseli. Po „złożeniu” tego z przekątną wynoszącą 5,5 cala otrzymujemy gęstość 806 ppi.

Japońska firma jest więc tutaj niewątpliwym rekordzistą. Czy jednak ta pogoń za pikselami ma sens? Moim zdaniem nie. I nie jestem osamotniony w tej opinii. Podobną wyrazili bowiem ludzie, którzy na testowaniu wyświetlaczy w smartfonach „zjedli zęby”.

„Jestem szczególnie szczęśliwy, że Samsung postanowił zachować w przypadku Galaxy Note 5 i Galaxy S6 edge+ rozdzielczość 2560 x 1440 i gęstość 518 ppi w zamian skupiając się na zwiększeniu maksymalnej jasności i poprawie jego wydajności podczas pracy w jasnym świetle otoczenia…W zakresie rozmiarów ekranu i rozdzielczości doszliśmy już do granicy, więc producenci powinni skupić swoje wysiłki na poprawie jakości wyświetlania w świetle otoczenia, czyli czymś, co konsumenci od razu zauważą i docenią” – można przeczytać w raporcie firmy DisplayMate podsumowującym testy wyświetlaczy najnowszych fabletów Samsunga.

Podsumowując, wolałbym, aby Sony zatrzymało się podobnie jak Samsung na rozdzielczości 2K, co jak sądzę pozytywnie odbiłoby się na czasie pracy na baterii, czyli parametrze, na którym wielu z nas bardzo zależy. Chętnie zobaczyłbym również usprawnienia w zakresie opisywanym przez specjalistów z DisplayMate. Ponadto warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element, który może budzić ogromne wątpliwości wśród potencjalnych klientów: w przypadku Xperia Z5 Premium za dodatkowe 0,3 cala i rozdzielczość 4K trzeba zapłacić aż 1000 złotych (model Xperia Z5 wyceniony został na 2999 zł).

Oczywiście warto jeszcze poczekać na dokładne testy nowego rekordowego wyświetlacza, które być może potwierdzą jego znaczącą przewagę nad konkurencją (tylko wówczas Sony się wybroni). Nie wydaje mi się jednak, aby tak było. Nasi koledzy z amerykańskiego oddziału PC Worlda mieli już bowiem okazję pobawić się przez chwilę smartfonem Xperia Z5 Premium. Zachwytów z ich strony nie było słychać…