Sony: Zestaw 3D do grania przeznaczony do PS3 - 24-calowy telewizor i tańsze okulary 3D

Sony zamierza na poważnie przyczynić się do popularyzacji grania w 3D. Dlatego jesienią na rynek ma trafić specjalny zestaw 3D do grania, który obejmuje przystępny cenowo 24-calowy telewizor 3D oraz aktywne okulary 3D w dużo niższej cenie.

Telewizor 3D Sony do PlayStation 3

Na targach E3, już na wstępie Sony przeprosiło za niedostępność sieci Playstation Network w ostatnim czasie, która spowodowana była ostatnimi atakami hakerskimi na Sony. Ale chwilę potem japoński koncern ogłosił niespodziankę - komplenty zestaw do grania w 3D przeznaczony do PlayStation 3.

Z czego składa się zastaw do grania w 3D?

Swój zestaw 3D do grania Sony wyceniło na 500 USD. Zawiera on dwie pary aktywnych okularów 3D, kabel HDMI (o dł. 1,8 metra), grę Resistance 3 oraz nowy 24-calowy wyświetlacz 3D.

Zobacz również:

  • PS5 Pro - data premiery, cena, specyfikacja, wygląd. Sprawdź, co już wiemy i co chcielibyśmy zobaczyć [22.03.2023]

Aktywne okulary 3D

Okulary 3D powinny pracować z każdym telewizorem 3D japońskiego koncernu. Ich cena to 70 USD. Aktywne okulary 3D będą wyposażone w szybko ładującą się baterię - ładowanie przez 3 minuty, wystarczy na 3 godziny grania; ładowanie przez 45 minut oznacza 30 godzin grania. Brzmi imponująco.

24 cale - czy to nie za mało do grania w 3D?

Dlaczego telewizor ma tylko 24 cale? W naszych salonach ustawiamy raczej zdecydowanie większe ekrany. Według Sony to wystarczy - ten telewizor LED LCD z podświetleniem krawędziowym został zaprojektowany specjalnie pod graczy. 24-calowy telewizor 3D wyświetla rozdzielczość 1080p czyli Full HD ma tylko 35 mm grubości. Kąty widzenia to 176 stopni, a czas reakcji piksela to 4 ms. Telewizor został też wyposażony w dwa 28-milimetrowe głośniki stereo oraz 50-milimetrowy wbudowany subwoofer.

Gra we dwójkę bez podziału ekranu? Teraz to możliwe

Najciekawsza funkcja dla graczy, która różni nowy telewizor 3D Sony od pozostałych 3D TV, to możliwość wyświetlania funkcji split-screen podczas gry we dwóch, bez podziału ekranu na dwie części (!). Jak to możliwe? Sony wykorzystał możliwości technologii aktywnego 3D. Telewizor 3D potrafi rozdzielać obraz na dwie oddzielne klatki, a każda nich z trafia tylko do jednego gracza - w ten sposób, grając w domu ze znajomym nie musimy dzielić ekranu.

Sony jak Nvidia - czy popularyzacja 3D w grach wreszcie się uda?

Wreszcie mocna zapowiedź dla posiadaczy konsol PlayStation 3. 500 USD (czyli ok. 1500 zł) to nawet dobra cena jak za pełny zestaw 3D do grania (chociaż to i tak trochę drogo, ale taka już polityka Sony). Niestety pomimo zapewnień Sony, obawiam się, że efekty 3D na tak małym ekranie raczej nie będą robić dużego wrażenia. Ale sam pomysł jest bardzo dobry. W miarę tani zestaw 3D z logo Sony z pewnością przyciągnie tych właścicieli PS3, którzy jeszcze nie posiadają dużych, nowoczesnych telewizorów. Taki zestaw “wszystko w jednym" może się także wydać atrakcyjny nowym klientom, gdyż charakteryzuje go mocno konsolowe podejście.

Nvidii się nie udało, czy uda się Sony?

Jednak jakiś czas temu Nvidia próbowała podbić rynek gier PC swoim zestawem 3D Vision, ale dość nieudanie, gdyż zdecydowana większość graczy nadal nie gra w 3D. Czy Sony przełamie trójwymiarową barierę i przyspieszy popularyzację 3D? Zobaczymy. Sony musi zarabiać, bo po raz trzeci z rzędu w ostatnich latach jest na minusie - japoński koncern zaliczył ponad 3 miliardy USD straty.

Źródło: High-Def Digest