Sony - cyfrowy lider

W ciągu minionego roku cyfrowe aparaty fotograficzne firmy Sony były najchętniej kupowanymi urządzeniami tego typu - wynika z opublikowanego właśnie przez IDC raportu Digital Still Camera 2003. 18% wszystkich kupionych w tym czasie "cyfrówek" stanowiły produkty japońskiego koncernu.

Koncern zachował więc pozycję lidera, wypracowaną już w 2002 r. (z tym samym udziałem w rynku). Sprzedaż zwiększyły firmy Canon i Olympus, które uplasowały się na 2 i 3 miejscu w rankingu (zanotowały one, odpowiednio, 16- i 13-procentowy udział w rynku). Na czwartym miejscu znalazł się koncern Eastman Kodak (12%), zaś pierwszą piątkę zamyka Fuji Photo Film.

Z raportu dowiadujemy się również, że w 2003 r. na całym świecie sprzedano 47,9 mln cyfrowych aparatów fotograficznych - o 71% więcej niż rok wcześniej.

Warto przypomnieć, że zaledwie kilka dni temu zaostrzył się konflikt między firmami Sony i Kodak - przedstawiciele Sony złożyli przeciwko Kodakowi pozew, w którym twierdzą, że koncern wykorzystuje opatentowane przez Sony rozwiązania. Miesiąc wcześniej podobny pozew przeciwko Sony skierował z kolei Kodak.


Zobacz również