Sony: dysk flash w notebooku

Japoński producent odświeżył linię notebooków Vaio Type G, oferując komputery opcjonalnie wyposażone w dysk SSD zamiast standardowego HDD. Będą to więc pierwsze komputery przenośne Sony wykorzystujące pamięć flash do zapisu danych, ale nie pierwsze komputery firmy w ogóle, wykorzystujące tę technologię.

Type G to komputer pracujący w oparciu o procesor Intel Celeron M 443 1,20 GHz. Wprowadzony został do sprzedaży w minionym roku i wyróżnia się miniaturowymi gabarytami i wagą - przy zastosowaniu 12,1-calowego wyświetlacza LCD waży on zaledwie 898 gramów. Zastąpienie dysku twardego dyskiem SSD zmniejszą wagę o kolejne 39 gramów.

Zwiększy się za to cena urządzenia. Klient, który chciałby nabyć Vaio Type G z 32-gigabajtowym dyskiem SSD zamiast modelu z HDD o pojemności 40 GB, zapłaci w przeliczeniu 545 USD więcej. Łącznie, cena notebooka wyniesie w przeliczeniu ok. 1930 USD - niestety na razie producent nie planuje dystrybucji sprzętu poza Japonią. Przypomnijmy, że flashowy dysk firma Sony zastosowała po raz pierwszy w swoim handheldzie Vaio UX90, który trafił na rynek w lipcu 2006 r. i posiadał dysk SSD o pojemności 16 GB.

32 GB to największa pojemność oferowanych w tej chwili dysków SSD, chociaż Samsung zapowiada prezentację wersji 64 GB w drugim kwartale br. Firma PQI zaprezentowała napęd o takiej pojemności w styczniu, nie podając jednak żadnych szczegółów dotyczących ceny i daty wprowadzenia do sprzedaży.